ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 13:57

Malatya'ya ikinci üniversite talebi


 İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çemil Çelik, "Üniversitemizin ikinci büyük kampüsü olan Battalgazi'de Tarım ve Teknoloji Üniversitesi kurulması için hazırlanan teklifin üst makamlara sunulmasını oy birliğiyle kararlaştırmış bulunuyoruz'' dedi.
Çelik, Rektörlük Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, üniversitelerindeki çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. İnönü Üniversitesinin özellikle karaciğer nakilleri ve Teknoparkla ilgili başarılı çalışmalarını anımsatan Çelik, Malatya'da ikinci bir üniversitenin kurulması çalışmalarına başlandığını bildirdi.
Kurulması planlanan üniversitenin mevcut üniversitelerinden farklı özelliklere sahip olacağını anlatan Çelik, üniversitenin Tarım ve Teknoloji Üniversitesi formatında olması gerektiğini düşündüklerini söyledi. İnönü Üniversitesi Senatosu olarak 10 Haziran'da gerçekleştirdikleri toplantıda konuyu masaya yatırdıklarını kaydeden Çelik, ''Her geçen gün biraz daha büyüdüğüne ve büyükşehir statüsü kazandığına göre Malatya'da ikinci bir üniversite kurmanın zamanı gelmiştir. Üniversitemizin ikinci büyük kampüsü olan Battalgazi'de Tarım ve Teknoloji Üniversitesi kurulması için hazırlanan teklifin üst makamlara sunulmasını oy birliğiyle kararlaştırmış bulunuyoruz'' diye konuştu.
Giderek artan gıda ihtiyacının karşılanmasının bugün sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın en önemli sorunu olduğunu dile getiren Çelik, şöyle devam etti:
'"Tarım sektörü, içinde yaşadığımız çağın en stratejik sektörlerinden biri haline gelmiştir. İstihdam, tüketim harcamaları, diğer sektörlere hammadde temini, milli gelir ve ihracattaki payı dikkate alındığında tarım sektörünün sosyo-ekonomik önemi daha da artmaktadır. Geniş bir etki alanına sahip olması nedeniyle tarım politikaları ülkelerin siyasal, ekonomik ve sosyal politikaları üzerinede de belirleyici olmakta ve onları doğrudan etkilemektedir."
- "Tohum üretiminde önemli bir boşluğu dolduracak"
Türkiye'de sebze, süs ve endüstri bitkilerinin üretiminde kullanılan tohumların büyük bölümünün ithal edildiğini anlatan Çelik, bu kapsamda her yıl milyonlarca dolarlık döviz kaybı yaşandığını vurguladı. Ülkenin iklim, toprak ve bitki genetiğinin bu tohumları üretmek için uygun olduğuna işaret eden Çelik, "Malatya'da kurulacak Tarım ve Teknoloji Üniversitesi ülkemizin ihtiyacı olan tohum üretimine de önemli katkılar sağlayacak ve bu alanda önemli bir boşluğu dolduracaktır'' dedi.
Çelik, üniversitede yapılacak çalışmalarda zengin bitkisel gen kaynakları kullanılarak ve modern moleküler teknolojiden yararlanılarak nitelikli tohumlar geliştirilmesinin planlandığını vurguladı.
Tarım ve Teknoloji Üniversitesi kavramının Türkiye'de yeni olduğunu, dünyada ise Japonya, İsveç, Almanya, Avusturya ve Hollanda gibi ülkelerde örneklerinin bulunduğunu kaydeden Çelik, 630 hektar üzerine kurulması planlanan üniversitede Biyoteknoloji, Gıda Bilimleri ve Beslenme, Çevre Bilimleri ve Fen Bilimleri gibi enstitü ve fakültelerin kurulmasını hedeflediklerini söyledi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER