ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 15:49

Malatya'da okullarda siyasi propaganda soruları


Malatya’da özel okul, dershane ve yurtlara baskın yapan Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri, 28 Şubat'ı anımsatan bir yöntemle öğrenci ve velilere özel odalarda siyasi sorular yöneltti.

Malatya’da Beşer Eğitim Kurumları, Hügem Dershaneleri ile özel öğrenci yurtlarına giden müfettişler, özel bir odaya aldığı öğrenci ve velilere yazılı ve sözlü olmak üzere çeşitli sorular sordu. Anket yapıldığı sırada anket uygulanan salona öğretmenler ya da okul idarecisi alınmazken sonuçlara ilişkin hiçbir bilgi de verilmedi. ‘Yazılı ifade tutanağı’ isimli evrak ile veliler ile öğrencilere yöneltilen sorularda okulda siyasi propaganda yapılıp yapılmadığı sorularak politik eğilimlerle ilgili bilgiler fişlendi. İkna odalarına benzer şekilde yapılan uygulamada, velilere ‘özgür iradeleriyle’ soruları cevaplamaları istendi. Velilere ‘Dershanede yapılan toplantılarda devlet büyüklerini zan altında bırakacak ifade kullanılıp kullanılmadığı’ gibi sorular yöneltilerek yazılı cevaplandırılması istendi.

Veliler de yapılan bu antidemokratik uygulamaya tepki göstererek, izinleri dışında çocuklarına bu tür sorular sorulmasını kınadı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER