ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 16:10

Malatya'da Kuzey Garajı hizmete açıldı


Malatya’da Arapgir ve Kuluncak ilçeleri yanı sıra Ayvalı beldesiyle Hekimhan ve Yazıhan bölgesindeki bazı beldelerin toplu taşıma araçlarına hizmet verecek Kuzey Garajı törenle hizmete açıldı.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, göreve geldikleri günden beri trafikle ilgili titiz düzenlemelerde bulunduklarını belirtti. Kuzey Garajı gibi mekanların yapılmasının çok önemli olduğuna işaret eden Çakır, şöyle devam etti: “Özellikle trafikle ilgili düzenlemeleri geldiğimiz günden beri yapmaya çalışıyoruz. S plaka ve T plaka ile ilgili düzenlemeleri meclisimizden geçirdik. Şimdi dolmuşlarımızla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Toplu taşımayı, Malatya’da gerçekten iyi bir seviyeye getirdik. Hedefimiz çok daha üst seviyelere taşımak. Şehir içerisinde düzensiz durak yerleri vardı. Bu hem Doğu Garajı'na gelen esnaflarımız için hem de kuzeyden, batıdan gelen birçok araç için büyük bir sıkıntıydı. Şehir merkezinde farklı alanlarda farklı iş yerlerinin önünde park yapıyorlardı veya yolcu alıp indiriyorlardı. Bu da şehir içerisinde trafiği son derece olumsuz etkiliyordu. Bunu ortadan kaldırmak için iki projemizi hemen hızlı bir şekilde hayata geçirmeyi planladık. Birincisi Doğu Garajı’ydı. Doğu Garajı, kavşak düzenlemeleriyle birlikte önemli bir altyapı çalışmasıyla son aşamaya geldi. Bugün de burada Arapgir-Kuzey Garajı’mızı hizmete açıyoruz. Malatya’mızın Kuzey bölgesindeki ilçelerimiz, beldelerimiz ve köylerimizden gelen bütün hemşehrilerimiz için toplu taşıma araçlarını bu mekanda toparladık.”

Yeni garajın şehrin merkezine yakın olduğunu anlatan Çakır, tesis ile bölgenin de canlanacağını ifade etti. Hizmete açılan garaj çevresinde yeni tesisler inşa edildiğini anlatan Başkan Çakır, “Hemen bu bölgede belediyemizce arsası bağışlanan ve Valiliğimiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılan bir kapalı spor salonumuz var. Yanında da belediyemizce yapılan semt konağımız var. Yani bu bölgede bir gelişme, canlanma oldu. Çarmuzu yolunu da genişleterek 30 metreye çıkardık ve kuzey kuşak yoluna bağlıyoruz. Bu eserle birlikte bu bölgedeki çalışmaları büyük oranda tamamlayacağız.” diye konuştu.

Başkan Çakır, Kuzey Garajı’ndan 102 tane toplu taşıma aracının istifade ettiğini kaydederek, “5 dönüm alan üzerine yapılan Kuzey Garajı, 3 ilçemiz 4 beldemiz ve 50 civarında da köyümüzün toplu taşımasına hizmet edecek. Garaj içerisinde; 4 blok, 24 iş yeri, zabıta ofisi wc-lavabo grupları ile güvenlik odası bulunuyor. Daha önce tespitleri yapılarak, eski Arapgir garajında olan esnaflarımız da mağdur edilmeden hepsi buraya alındı. Modern yapı ve çevre düzenlemesiyle, geleceği olan iyi bir iş yerini onlara kazandırdık. Hem buradan istifade edecek bütün esnaflarımıza hem de ilçelerimiz, beldelerimiz ve köylerimizden gelen bütün vatandaşlarımıza hayırlı olsun diyorum.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu tarih boyunca yolcu taşıma terminallerinin insanlık için önem taşıdığına dikkat çekti. Dolayısıyla bu tesislerin modern olması gerektiğini vurgulayan Cömertoğlu, “Bizden önceki ecdadın bıraktığı miras hanlar, kervansaraylar vs. bunları peş peşe koyduğumuz zaman aslında minyatürü gibi olan bu müesseselerin önemi ortaya çıkar. İnsanları sadece ağırlayıp göndermezler, buluştururlar da bu mekanlar. Bu modern tesis bu açıdan önemlidir.” şeklinde konuştu.

Açılışa Malatya Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Malatya Baro Başkanı Eyüp Kutlubay ile çok sayıda vatandaş katıldı. Protokol üyeleri, açılışın ardından garajdaki iş yerlerini gezdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER