ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 21:09

Malatya’da çöpler elektrik enerjisine dönüşecek

Malatyada çöpler elektrik enerjisine dönüşecek


Malatya Belediyesi tarafından Katı Atık Depolama ve Bertaraf Tesisi’nde kurulacak özel sistemle metan gazından elektrik enerjisi üretilecek.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bazı daire müdürleri ile birlikte yapımı devam etmekte olan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’ni gezdi. Çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Çakır, burada yaptığı konuşmada, mevcut katı atık sahasında çevre düzenleme çalışmalarının yanı sıra metan gazından elektrik üretilmesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti.

İnşaat çalışmaları devam eden tesisin Malatya ile çevresindeki ilçelerin katı atık problemine uzun vadeli çözüm sunacağına vurgulayan Ahmet Çakır, proje maliyetinin 13 milyon lira olduğunu kaydetti. İlkbahar mevsiminin yağışlı geçmesi nedeniyle çalışmaların yavaş gittiğini belirten Başkan Çakır, ”Ancak ilkbahar yağışlarının fazla olması, bazı iş değişiklikleri ile drenaj sisteminde, jeo sentetik keçe ve jeo kompozit malzeme değişikliklerinden dolayı gecikmeler meydana geldi. Yaklaşık iki ay gibi bir süre içerisinde bu alanın açılışını yaparak çöp depolama ve bertaraf işlemlerine başlamış olacağız” dedi.

Tesisin tamamlanmasıyla kentin modern bir depolama ve bertaraf merkezine kavuşacağının altını çizen Çakır, “Depolama alanında biriken çöp suları kullanılan malzemeler sayesinde yer altı sularına hiçbir şekilde karışmayacak ve kirlenmeye neden olmayacak. Depolama alanında biriken çöp suları dinlenme havuzunda bekletildikten sonra arıtma tesisinde arıtılıp çevreye hiçbir zarar vermeden deşarj edilecek. Ayrıca kompost alanında biriken ağaç parçaları ve bitki artıkları kurulan yeni tesis ile dalbudak öğütücüleriyle istiflenip gübreye dönüştürülecek. Bu çalışmalar neticesinde çevredeki görüntü kirliliği ortadan kaldırılmış olacak” şeklinde konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER