ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 14:46

Malatya’da büyükşehir statüsü hazırlığı

Malatyada büyükşehir statüsü hazırlığı


Gelecek yıl gerçekleştirilecek yerel seçimlerin ardından fiilen devreye geçecek olan ‘Büyükşehir Belediye Yasası’ için hazırlık çalışması başlatan Malatya Belediyesi tarafından görevlendirilen teknik ekip, ilçe ve beldelerin sorunlarının tespit ederek uyum planlaması yapıyor.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Ceyhan, Hasan Atay ve Esenlik Şirketi Genel Müdürü Hulusi Boyraz birlikte Darende ilçesine bağlı Ayvalı beldesini ziyaret etti. Ayvalı Belediye Başkanı Hamit Demir ile biraraya gelen Çakır, belde esnafını ziyaret ederek vatandaşlarla uzun uzun sohbet etti.

    Ahmet Çakır, burada yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediye Yasası’nı anlatmak amacıyla ilçeleri ziyaret ettiklerini belirtti. Ziyaretlerde belediye teknik kadrosunun da yer aldığını anlatan Çakır, belediye uzmanlarının mevcut beldelerde halkın sorunlarını tespit ederek kaynakların envanterini çıkardıklarını ve planlamalar yaptıklarını anlattı.

    Çakır, şöyle devam etti: “Biz bir yıllık süre içinde bütün hazırlıklarımızı yapacağız. 2014 yılıyla beraber hizmet yapmak için sahalarda olacağız. Türkiye’deki değişimi hep birlikte izliyoruz. Her alanda Türkiye iyi bir istikrar yakaladı. Türkiye zor süreçlerden geçerek bu duruma geldi. Yerelde bu eksiklik hep hissedildi. Eski yapıyla belediyecilik hizmetleri yapmak zordu. Büyükşehir yasasıyla birlikte bu eksiklik giderildi. Şehirler arasındaki kaynak denksizliği ortadan kaldırıldı. Biz Malatya’yı büyükşehir ile birlikte atağa kaldıracağız. Büyükşehiri fırsata dönüştüreceğiz. Bu fırsatı değerlendirmek için çalışmalara şimdiden başladık.”

    Günümüz şartlarında birçok belediyenin bütçe sıkıntısı yaşadığı için personel maaşlarına ödeyemez durumda olduğunu anlatan Çakır, “Yeni Büyükşehir Yasası ile birlikte belde ve köylerin mahalleye dönüştürülmesine bağlı olarak nüfus kriterine göre gelir gelecektir. İl ve ilçe belediyeleri ise gelirlerinin yüzde 10’unu işte bu mahalleye dönüştürülen belde ve köylere hizmet için ayıracaklar. Dolayısıyla buralar çok daha fazla oranda hizmet almaya başlayacaktır.” diye konuştu.

    AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi de 2014 yerel seçimleriyle beraber Malatya’da topyekün kalkınma hamlesinin başlayacağını ifade etti. Büyükşehir statüsü kazanmanın ilin gerçekleştirdiği en büyük projelerden biri olduğunu savunan Tüfenkçi, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel yönetimlerden geldiği için şimdiki belediyeler yasasıyla sınırlı hizmetlerin üretildiğini bilmekteydi. Hepimiz de buna şahitlik ettik. İlçe ve beldelerde bütçe yetersizliği, personel yetersizliği, araç ve gereç yetersizliği bütün belediye başkanlarını hizmet yapmakta zorladı. Başbakanımız artık yeni döneme geçilmesini istedi ve nüfus kriteri geldi. Bu kriterlerle beraber Malatya Büyükşehir oldu. Malatya’nın bütün ilçe ve beldeleri artık daha fazla hizmet alacak. Hizmetler hızlı ve etkin bir şekilde yapılacak.” ifadelerini kullandı.

    Darende Belediye Başkanı İsa Özkan da büyükşehir statüsüne geçilmesiyle birlikte ilçelerde de hızlı bir değişim süreci yaşanacağını dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER