ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ocak 2014 Pazar 14:35

Malatya ve Kahramanmaraş’ta dershane sınavlarına yoğun ilgi

Malatya ve Kahramanmaraşta dershane sınavlarına yoğun ilgi


Malatya Hügem ile Kahramanmaraş Fem Dershanelerinde liseler ve üniversitelere hazırlık kursları için yeni dönem kayıtlarına yönelik düzenlenen seviye tespit sınavlarına 84 binden fazla öğrenci başvuru yaptı.

Malatya Hügem Dershaneleri Genel Müdürü Ergün Anıl, yeni dönem kayıtlarına yönelik ilk ve orta öğretim öğrencileri için seviye tespit sınavı düzenlendiğini belirtti. Hügem Dershaneleri’nin 8 şubesinde gerçekleştirilen sınavlara 22 bin 377 öğrencinin başvuru yaptığını söyleyen Anıl, yoğun ilginin kapatılması düşünülen dershaneleri velilerin halen ihtiyaç olarak gördüğünün kanıtı olduğunu ifade etti. Bu sınavlarla öğrencilerin genel durumlarının ortaya çıktığını söyleyen Anıl, sınav sonuçlarına göre dereceye giren öğrencilere burs, indirim imkanları gibi kolaylıklar sunulduğunu dile getirdi.

Kahramanmaraş Fem Dershanesi Genel Müdür Yardımcısı Hasan Basri Gülmez de 2014-2015 sezonu üniversiteye ve liselere hazırlık amaçlı Kahramanmaraş il geneli yapılan seviye tespit sınavına 62 bin öğrencinin başvuru yaptığını bildirdi. Sınavlara yoğun katılım olduğunu ifade eden Gülmez, şöyle devam etti: “Eğitim hassasiyeti yüksek veliler özellikle bu sınavlara öğrencilerin katılımını teşvik ediyor. Ebeveynler öğrencisinin genel durumu, il sıralaması ve eksik olduğu eğitim dallarını daha net bir biçimde tespit edebildiklerini ifade ediyorlar. Eğer bu sınavlara katılmama durumunda okullarda sınıf geçme sisteminin zor olmaması sebebi ile okul bitene kadar öğrencinin gerçek durumunu göremediklerini söylüyorlar. 2013 LYS'de sayısaldan sınava giren 313 bin kişi iken iş garantisi olan tahmini 40 bin kontenjan var. Eşit ağırlıktan 450 bin kişi, 40 bin kontenjana iş imkanı var. Bu tablo gösteriyor ki hangi sistem, hangi yöntem olursa olsun bir sıralama ve sınav kaçınılmazdır. Sınav olduğu sürece de dershanelere ihtiyaç olacaktır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER