ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 21:04

Malala, İngiltere'deki hastaneden taburcu edildi


Pakistan'da geçen yıl Taliban tarafından başından vurulan ve İngiltere'de geçen hafta kafatasına metal plaka yerleştirilen 15 yaşındaki Malala Yusufzay, hastaneden taburcu edildi.

Malala'nın kurşun yaralanması dolayısıyla kafatasında oluşan boşluğa, İngiltere'nin Birmingham şehrindeki Kraliçe Elizabeth Hastanesi'nde geçen hafta yapılan ve 5 saat süren ameliyatla, metal plaka yerleştirilmişti.

Hastanenin doktorları ameliyat sonucundan memnun olduklarını ve Malala'nın hızlı bir şekilde iyileşmekte olduğunu bildirdi. Bugün hastaneden taburcu edilen Malala'nın rehabilitasyonuna evinde, ailesinin yanında devam edilecek.

Malala'nın babası Ziyaddin Yusufzay Pakistan'ın Birmingham Konsolosluğu'nda çalışmaya başlarken, Pakistanlı genç kızın ve ailesinin bundan sonra İngiltere'de yaşaması bekleniyor.

Malala Yusufzay adına Pakistan'daki genç kızların eğitimine katkı sağlamak için bir fon oluşturulduğu bu hafta açıklanmıştı.

Taliban tarafından vurulduktan sonra Pakistan'da bir hafta boyunca tedavi edilen ve kafatasına isabet eden kurşun çıkarılan Malala için İngiliz hükümeti yardım teklif etmişti. Malala bunun üzerine geçen yıl ekim ayında, kurşun yaralanmalarıyla ilgili özel bir travma merkezi bulunan ve askerlerin de tedavi edildiği Birmingham'daki Kraliçe Elizabeth Hastanesi'ne getirilmişti.

Pakistan'ın Svat bölgesinde okulundan dönerken vurulan Malala Yusufzay, ülkesinde kız çocuklarının eğitimi için yürüttüğü kampanyalar dolayısıyla sembol isim haline gelmişti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER