ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 18:57

Makedonya'nın AB üyelik süreci


 Avrupa Komisyonu genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, Makedonya'nın AB süreciyle ilgili, "Tüm siyasilerden AB'yi ön planda tutmalarını ve kendi çıkarları için ülkeyi rehin almamalarını istiyorum" dedi.
     "Katılım Öncesi Yüksek Düzeyde Diyalog" toplantısı için Üsküp'te bulunan Füle, Makedonya Meclisi'ndeki temaslarının ardından Avrupa Birliği İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Besimi ve Başbakan Nikol Gruevski ile başbakanlık binasında ikili görüşmelerde bulundu.
     Füle, daha sonra "Katılım Öncesi Yüksek Düzeyde Diyalog" toplantısına katıldı.
     Toplantının ardından Füle, Başbakan Gruevski ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, "Tüm siyasilerden AB'yi ön planda tutmalarını ve kendi çıkarları için ülkeyi rehin almamalarını istiyorum" dedi.
     Makedonya Meclisi'nde 24 Aralık'ta hükümet ile basın arasında yaşanan olaylara da değinen Füle, bu durumun düzeltilmesi için hükümetin çaba harcaması gerektiğini belirtti.
     Başbakan Gruevski de Füle ve arkadaşlarının çabaları sayesinde Makedonya'nın AB'deki konumunun değiştiğini söyledi.
     Makedonya'nın AB sürecinde önemli gelişmeler kaydettiğini belirten Gruevski, "Geçmişte getirilmesi gereken kanunları konuşuyorduk, şimdi ise uygulamalardan bahsediyoruz" dedi.
     Makedonya'nın komşularıyla da iyi ilişkiler kurduğuna işaret eden Gruevski, Yunanistan ile Makedonya arasındaki isim sorunun çözümü için çaba sarf ettiklerini, sorunun çözümüne dair çalışmaların Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda devam ettiğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER