ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 15:46

Makedonya'nın AB üyelik süreci


Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, Makedonya'nın AB reformlarını uygulamadaki başarısının üye ülkeler tarafından da kabul edildiğini söyledi.
     Stefan Füle, Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürü Stefan Sannino ile "Katılım Öncesi Yüksek Düzeyde Diyalog" çerçevesinde Makedonya'da çeşitli temaslarda bulundu.
     Makedonya Meclisi'ndeki AB ile Bütünleşme Milli Kurulu'nun oturumuna katılan Füle, burada yaptığı konuşmada, "Gazetecilerin oturum boyunca bizimle beraber olacağını umuyorum" diyerek, 24 Aralık'ta yaşanan olaylarda gazetecilerin meclis çalışmalarını izlemesine izin verilmemesine işaret etti.
     Makedonya'nın AB'ye üyeliği için yaptığı çalışmaları öven Füle, ülkede uygulanan AB reformlarındaki başarının diğer üye ülkeler tarafından da geçen aralık ayında kabul edildiğini vurguladı.
     Ülkede iktidar ve muhalefet partileri arasında geçen yılın son günlerinde başlayan gerginliğin ardından 1 Mart'ta varılan uzlaşmanın büyük önem taşıdığını belirten Füle, gelinen aşamada atılacak en önemli adımın yaşanan olayları araştıracak bir komisyon kurmak olduğunu kaydetti.
     Füle, ekonomik anlamda hükümetin tüm borçları ödemesini olumlu karşıladığını ifade etti, ancak kamu harcamalarında saydamlık istedi.
     Makedonya'da 24 Aralık'taki bütçe oylamaları sırasında muhalefet meclis çalışmalarını engellemek istemiş, bu yüzden bazı milletvekilleri zorla meclisten çıkarılmıştı. Olayı takip etmek isteyen gazeteciler de salondan çıkarılmış, daha sonra muhalefet meclisi boykot kararı almıştı.
    
     -"Komisyon mecliste kurulmalı"-
    
     AB ile Bütünleşme Milli Kurulu Başkanı Radmila Şekerinska de muhalefetin meclis oturumlarına Füle'nin arabuluculuğu sayesinde katıldığını, Füle'nin iktidar ve muhalefet arasındaki diyalogda önemli bir rol üstlendiğini belirtti.
     Bütünleşme Milli Kurulu Başkan Yardımcısı Silvana Boneva ise 24 Aralık'ta yaşanan olaylarla ilgili komisyonun mecliste kurulması gerektiğini söyledi.
     Meclisteki oturumun ardından başbakanlığa geçerek Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ve AB İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Besimi ile görüşen Füle, ana muhalefetteki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı Branko Crvenkovski ile de bir araya geldi.
     AB adaylığı Aralık 2005 tarihinde onaylanan ve aday ülke statüsü alan Makedonya, üye ülkelerden Yunanistan ile "isim krizi" nedeniyle sorun yaşıyor. Makedonya'nın, Yunanistan'daki bir bölgeyle aynı adı taşıması, AB üyeliği sürecinde Yunanistan'ın müzakereleri tıkamasına neden oluyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER