ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 16:43

Makedonya'daki "Arnavut-Makedon" gerginliği


Makedonya İçişleri Bakanlığı, haftasonu başlayan Arnavut ve Makedonlar arasındaki gerginliğin başkent Üsküp'ün farklı semtlerinde devam ettiğini bildirdi.
     İçişleri Bakanlığı, 2 Mart'ta başkent Üsküp'te liseli 5 Arnavut gencin kalabalık Makedon grup tarafından darbedilmesinin ardından başlayan şiddet olaylarıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Üsküp'ün farklı semtlerinde Arnavut ve Makedon gruplar arasındaki gerginliğin devam ettiğini, bazı güzergahlarda otobüslerin taşlandığını, yol kesilerek saldırılar düzenlendiğini kaydetti.
     Arnavut ve Makedon gruplar arasında devam eden gerginliklerde baş aktörlerin genellikle lise öğrencilerinden oluştuğu ifade edilen açıklamada, şiddet olaylarının durdurulması için gerekli güvenlik önlemlerinin artırılacağı vurgulandı.
     Makedonya İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) de yayımladığı yazlı açıklamada, haftasonundan beri devam eden şiddet olaylarını kınadı.
     Açıklamada, protesto gösterileri için camilerin seçilmesinin yanlış olduğu belirtildi.
     Siyasi partilere de çağrıda bulunulan açıklamada, 24 Mart'ta ülkede yapılacak yerel seçimler için yürütülen kampanyalarda,camileri kullanmamaları istendi.
     Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 2 Martta, kalabalık bir Makedon grubun saldırısı sonucu lise öğrencisi 5 Arnavut genç darbedilmişti. Bu olayları protesto eden Arnavutlar ise Üsküp'te çeşitli iş yerlerine ve araçlara zarar vermişlerdi.
    
     -15 Mart'ta Burmalı Cami'de protesto-
    
     Bu arada, Makedonya Reis-ul Uleması Süleyman Recepi'nin imzasını taşıyan ikinci bir açıklamada ise, 1925 yılında Sırplar tarafından yıkılan ve şu anda yerinde müze yapılması için inşaat çalışmalarının yapıldığı Üsküp'teki tarihi Burmalı Cami'nin bulunduğu alanda, inşaat çalışmalarını protesto etmek amacıyla geniş katılımlı bir gösteri düzenlenmesi çağrısında bulunuldu.
     Açıklamada, cami arsasını çevreleyen çitlerin kaldırılması ve inşaat çalışmalarının durdurulması halinde gösterilerin yapılmayacağı kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER