ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 13:54

Makedonya'da tanıtıldı


Bosna-Hersek ve dünya genelindeki tüm Boşnak sivil toplum örgütlerini bir araya getirmek ve Boşnakların haklarını savunmak amacıyla kurulan Dünya Boşnak Kongresi'nce, Makedonya'da tanıtım toplantısı düzenlendi.
     Başkent Üsküp'ün Çayır Belediyesi Meclis salonunda, Boşnakların Kültür Topluluğu Derneği tarafından düzenlenen tanıtım toplantısına, eski Bosna-Hersek Reis-ul Uleması ve Dünya Boşnak Kongresi Başkanı Mustafa Ceriç, Boşnak Bilim ve Sanat Akademisi (BANU) Başkanı Prof. Dr. Ferid Muhiç ile Boşnak, Türk ve Arnavut siyasetçi, din adamları ve vatandaşlar katıldı.
     Dünya Boşnak Kongresi'nin deklarasyonunun okunmasıyla başlayan kongrede konuşan Ceriç, Boşnaklar ve Arnavutlar arasındaki iş birliğinin önemine vurgu yaparak, Boşnakların Arnavutlardan "milletin", Arnavutların ise Boşnaklardan "dinin nasıl sevildiğini" öğrenebileceğini söyledi.
     Bugün Balkanlar'da yaşananların Osmanlı'nın parçalanmasının etkileri olduğunu ifade eden Ceriç, Arnavutlar ile Boşnakların önümüzdeki dönemde daha yakın iş birliği içerisinde olmaları gerektiğini vurguladı.
     Konuşmasında Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği'ni (AB) de eleştiren Çeriç, BM gibi bir köklü kurumun yanlış yapma hakkına sahip olmadığını belirterek, ayrıca, Avrupa Birliği'nden bölgede tansiyonu yükseltenleri desteklememesini istedi.
     Ceriç, ayrıca geçmişe değil, geleceğe doğru bakmak istediklerini de kaydetti.
     BANU Başkanı Ferid Muhiç de, Avrupa-da İslam-ı ilk kabul eden Arnavut ile Boşnaklar arasında bir iş birliğinin gerekli olduğunu söyledi.
     Programın sonunda, kongreye üye olan bazı Boşnak, Türk ve Arnavut Makedonya vatandaşarına rozetleri takıldı.
    
     -Dünya Boşnak Kongresi-
    
     Bosna-Hersek ve dünya genelindeki tüm Boşnak sivil toplum örgütlerini bir araya getirmek ve Boşnakların haklarını savunmak amacıyla, geçen yıl 29 Aralık'ta başkent Saraybosna'da Dünya Boşnak Kongresi toplandı. Gerek ülke içerisinde gerekse dünyanın değişik yerlerinde yaşayan Boşnaklara daha geniş haklar tanınması, Bosna-Hersek'in birlik ve egemenliğinin korunması, bölgesel-uluslararası barış ve istikrara katkı sunmak, Boşnak sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla organize edilen kongrenin ilk oturumunda Dünya Boşnak Kongresi'nin başkanı, başkan yardımcıları, meclis sekreteri, meclis başkanı, icra kurulu başkanı ve senato üyeleri belirlenmişti. Oturumda, Dünya Boşnak Kongresi Başkanlığı'na Mustafa Ceriç, Meclis Başkanlığı'na ise Sancak Müftüsü Muamer Zukorliç seçilmişti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER