ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 14:58

Makedonya'da iktidar partisi kazandı


Makedonya'daki yerel seçimlerin ikinci turunda, iktidar iktidar partisi, Üsküp Büyükşehir ve 54 belediye başkanlığını kazandı.
     Yugoslavya'dan 1991'de ayrılarak bağımsızlığını kazanan Makedonya'da, 5. kez gerçekleştirilen yerel seçimlerin ikinci tur sonuçları açıklanmaya başladı.
     Seçimlerin ardından açıklanan ilk resmi olmayan sonuçlara göre, birinci turda 39 belediye kazanan İç Makedon Devrimci Örgütü ve Makedonya'nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi (VMRO-DPMNE) liderliğindeki blok, ikinci turda 15 belediyede daha galibiyet ilan etti.
     Seçimlerin ilk turunda, 2 belediye alan anamuhalefet partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM), ikinci turda 2 belediye daha kazandı.
     Ayrıca, muhalefet partilerinden Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ), iki turda toplam 14 belediye başkanlığını alırken, ilk turda hiçbir belediyede başkanlığını elde edemeyen Arnavutların Demokratik Partisi (PDŞ) ikinci turda 2 belediyede üstünlük sağladı.
     Türk Demokratik Partisi (TDP), Makedonya Romen Birliği ve Sırp İlerici Partisi ve bağımsız adaylar birer belediye başkanlığında galibiyet ilan etti.
    
     -İlk Arnavut kadın belediye başkanı-
    
     Seçimlerde, ilk kez bir Arnavut kadın, belediye başkanlığı koltuğuna oturmayı başardı.
     Seçim öncesinde, başbakan yardımcısı olarak görev yapan Teuta Arifi, BDİ'nin, Kalkandelen'den kadın belediye başkan adayı olarak katıldığı yerel seçimlerde başarılı oldu.
     Bu arada, bazı muhalefet partileri, seçimlerin adil ve demokratik olmaktan uzak olduğunu iddia ederek, itirazda bulundu.
     Kesin seçim sonuçları, itirazların değerlendirilmesinin ardından açıklanacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER