ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 18:00

Makedonya'da "ağaç dikme seferberliği"


Makedonya'da daha önce yaşanan büyük yangınlar nedeniyle başlatılan ağaç dikme etkinliğine, üst düzey devlet yetkilileri de katıldı. Onuncusu gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, ülke genelinde üç milyondan fazla ağaç dikilmesi planlanıyor.
    
Etkinlik dolayısıyla ülkede resmi tatil ilan edilirken, geniş katılımla gerçekleşen etkinliklerde Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Başbakan Nikola Gruevski ile bakanlar da yer aldı. Cumhurbaşkanı İvanov, Ohri'deki etkinliklere katılırken, Başbakan Gruevski ve Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Kotse Trayanovski, başkent Üsküp'teki etkinliklerde hazır bulundu.
    
Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Trayanovski, bugün açılışı yapılan yeni parka 300'ü büyük ağaç olmak üzere toplam bin 535 ağaç fidanı diktiklerini söyledi. Yeşil alanları yok ettikleri yönündeki eleştirilere karşı çıkan Trayanovski, son üç buçuk yılda 45 bin fidanı diktiklerini belirtti.
    
Bugün onuncusu düzenlenen ağaç dikme etkinliği kapsamında, ülke genelinde 800 hektarlık alana üç milyon 200 bin ağaç fidanı dikilmesi planlanıyor. Kamu kuruluşu Ormancılık Şirketi, yıl sonuna kadar 2 milyon daha fidan dikerek bu sayıyı 5 milyonun üzerine çıkarmayı hedefliyor.
    
Geçen yıla kadar yapılan etkinliklerde, 12 bin 200 hektarlık alana otuz milyon 400 bin fidan dikilmiş ve bu fidanların yüzde 60'ı tutmuştu.
    
Makedonya Çalışma Bakanlığı da yaptığı açıklama ile ağaç dikme etkinliğine gösterilen büyük ilgi dolayısıyla ülke genelinde bugünü resmi tatil ilan etti.
    
Makedonya'daki ağaç dikme etkinliği, 2006 ve 2007 yıllarında ülkede yaşanan büyük yangınlar nedeniyle 2007 yılında ülkenin ünlü tenoru ve aynı zamanda UNESCO barış elçisi Boris Trayanov tarafından başlatılmıştı. 2008'de ikincisi düzenlenen etkinliğe eski Yugoslavya ülkelerinden ünlü sanatçılar katılmıştı.
    
Makedonya hükümeti, Belediyeler Birliği ve Ormancılık şirketi tarafından desteklenen etkinliğe bugün çok sayıda diplomat, öğrenci, sporcu ve çalışan da ilgi gösterdi. Bazı yıllar birkaç kez yapılan etkinlik bu yıl ilk kez düzenlendi.
    
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER