ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 18:06

Makedonya ve Azerbaycan arasında işbirliği


Makedonya ve Azerbaycan arasında daha önce imzalanan gümrük alanında işbirliği anlaşması kapsamında karşılıklı ziyaretler yapıldı.
    
Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Aydın Aliyev ve beraberindeki heyet, bu kapsamda Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bazı temaslarda bulundu. Nisan 2012'de gümrük işbirliği anlaşması imzalayan iki ülkenin temsilcileri, Makedonya Gümrük İdaresi'nde bir araya geldi.
    
Heyetler arası toplantıda Makedonya Gümrük İdaresi Müdürü Vanço Kargov, Makedonya'nın gümrük alanındaki ilerlemeleri, yeni teknolojilerin uygulanması, kurumsal kapasitelerin attırılması, yolsuzlukla mücadele gibi konularda Azerbaycan heyetine bilgi verdi.
    
Toplantının ardından Kargov ve Aliyev ortak basın toplantısı düzenledi.
    
Makedonya Gümrük İdaresi Müdürü Vanço Kargov, burada yaptığı açıklamada, iki ülke arasında gümrük alanında işbirliği anlaşması imzalanmasının ardından karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi. Kargov, Azerbaycan'ın özellikle "K-9 programı" kapsamında uyuşturucuyla mücadelede eğitimli narkotik köpekleri konusunda Makedonya'ya yardımcı olduğunu belirtti.
    
Azerbaycan'la bundan sonraki süreçte de işbirliğine açık olduklarını dile getiren Kargov, "Azerbaycan kültürü ve tarihinin Makedonya'da tanıtılması için Kültür Bakanlığı'nda da görüşmelerimiz olacak. Sınırlar uzaklaştırır ama gümrükler yakınlaştırır" dedi.
    
İki ülke gümrüklerinin uzun süredir işbirliği içinde olduğunu belirten Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Aliyev de bu işbirliğinin önümüzdeki dönemde daha da artarak devam edeceğini ifade etti.
    
Konuşmaların ardından Azerbaycan heyeti tarafından, "Alman Kurdu" ve "Gordon Setter" cinsi iki eğitimli narkotik köpeği Makedonya Gümrük İdaresi'ne hediye edildi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER