ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 21:05

Makedonya Kulesi görüntü kirliliğinden kurtarıldı

Makedonya Kulesi görüntü kirliliğinden kurtarıldı


Edirne'nin önemli tarihi yapılarından biri olan Makedonya Kulesi görüntü kirliliğinden arındırıldı. Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan ve Evliya Çelebi’nin 'Makedon Kule' dediği asırlık yapının yanına 28 yıl önce trafo binası yapıldı.

Üç Şerefeli Camii yakınlarındaki kulenin yanına sonradan yapılan, Makedonya Kulesi’nin görüntüsünü bozan yapının ortadan kaldırılması için Edirne Valisi Hasan Duruer talimat verdi. Yıkım çalışmalarını CHP’li Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile birlikte izleyen Vali Duruer, kentin güzelliğini bozan yapıları, tabelaları ve benzeri yapıları ortadan kaldırdıklarını söyledi. Sonradan yapılan binayla ilgili Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün, 1991 yılında aldığı yıkım kararı olduğunu hatırlatan Duruer, önemli olanın tarihi değerlere sahip çıkılması olduğunu kaydetti.

Bu şehirde görüntü kirliği oluşturan, sonradan yapılan fakat kentin güzelliğini bozan yapıları, tabelaları buna benzer öğeleri kaldırdıklarını anlatan Vali Duruer, “Eserlerin etrafını temizliyoruz. Kuleyle ilgili de müze müdürlüğümüz ile yaptığımız bir çalışma var. Burasını müze haline getiriyoruz. Hem açık bir müze olacak hem de küçük objelerin sergilendiği yer haline getirmek için çalışma yapıyoruz. Bu yapı, 1991 yılında anıtlar kurulu kararı alınmasına rağmen yıkılamamış. Zamanında keşke yapılmasa ya da zamanında yıkılabilseydi. Şehre sahip çıkılabilseydi." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER