ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 17:44

Makedonya ile eğitim işbirliği yapılacak


Milli Eğitim Bakanlığı ile Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı.
    
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, tören öncesinde Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Pance Kralev ile makamında bir araya geldi. Görüşmede Makedonya'nın Türk kökenli Devlet Bakanı Hadi Nezir ile Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Emin Zararsız ile diğer yetkililer de hazır bulundu.
    
Bakan Dinçer, mevkidaşına bakanlıktaki akıllı tahtayı göstererek, kısa bilgi verdi.
    
Dinçer, imza töreninde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin oldukça iyi durumda olduğunu belirterek, tarihi ve kültürel ortaklığın yanı sıra Makedonya'da önemli oranda Türk azınlığın da bulunduğunu ifade etti.
    
Makedonya'daki Türklerin, iki ülke arasında köprü görevi yaptıklarını dile getiren Dinçer, Makedonya'yı sadece komşu değil dost olarak değerlendirdiklerini belirtti.
    
Dinçer, ''Eğitim alanında da bir işbirliği anlaşması imzaladık. Anlaşmadan önce de bazı alanlarda işbirliği yapmıştık. Bundan sonra eğitim alanındaki işbirliğimiz daha sıkı anlamda devam edecek'' dedi.
    
Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Kralev ise Türkiye ve Makedonya'nın müttefik ve dost iki ülke olduğunu, protokolün de ülkeler arasındaki mükemmel bağları artacağını söyledi.
    
Kralev, ilköğretim, ortaokul, lise ve mesleki eğitim alanlarında da işbirliğine gidilebileceğini belirterek, işbirliği anlaşması çerçevesinde öğrenci ve akademisyenleri Türkiye'ye davet etti.
    
Öte yandan Bakan Kralev'in Fatih Projesi'ne ilişkin yarın uygulama yapılan bir okulu ziyaret ederek, yetkililerden ayrıntılı bilgi alacağı öğrenildi.
    
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER