ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:51

"Mahkemeye saldırı kabul edilemez"


Avrasya Hukuk ve Demokrasi Derneği İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Alper Dabağ, Ergenekon davasında mahkeme içinde ve dışında yapılan saldırıları kınadı. Dabağ, “Ülkede hukuksuzluk isteyenlerin başka bir perdesine, sahnesine şahit olduğumuz Silivri’deki olaylar kabul edilemez.” dedi.

Avukat Alper Dabağ, yaptığı açıklamada, Ergenekon davasının görüldüğü Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi önündeki barikatları yıkarak duruşma salonuna girmeye çalışılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Mahkemeye fiili saldırı anlamı taşıyan saldırıyı kınadıklarını vurgulayan Dabağ, şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yasamasını da, yürütmesini de, yargısını da koruyacak durumdadır. Bu tür fiili durum oluşturanlar ülkeye büyük bir kötülük içindedirler. Ülkenin siyasi parti mensuplarının bu tür tertiplerin içinde olması, milletvekillerinin ülkeye yakışmayan bu tablonun içinde olması ülke adına da, siyasi partiler adına da çok üzücü bir olaydır. Mahkemenin sağladığı alenilik içerde bulunan vekil avukatların sayısı, milletvekili sayısı ve sanık yakınlarının sayısına bakıldığında demokratik bir mahkemenin yargılamanın usulü şartlarının oluşturulduğu görülecektir. Ülkede hukuksuzluk isteyenlerin başka bir perdesine, sahnesine şahit olduğumuz Silivri’deki olaylar kabul edilemez.”

Ülke insanının karanlık güçlerden kurtularak demokrasi istediğinin altını çizen Dabağ, “Ülkenin siyasi partilerinin aklıselimle mensuplarını çek etmesi gerektiği, baskınla, fili durumla siyasi geleceklerine de ülkeye de zarar verdiklerini hatırlamaları gerekmektedir. İstediğimiz demokrasi, kimsenin demokrasisi değil; evrensel standartlarda hukuk devletinde yaşamak, illegal yapıların sonlanması ile mümkündür.Bu standartları ve hukuku istemek, böyle bir ülkede yaşamak, herkesin hakkıdır.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER