ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 16:10

Mahkemeden başörtülü öğrenciye hareket etti

Mahkemeden başörtülü öğrenciye hareket etti


Manisa'da geçtiğimiz yıl karne almaya giden bir öğrenciye hakaret ettiği iddia edilen üç öğretmene mahkeme tarafından 860'ar lira para cezası verildi.

2011-2012 eğitim öğretim yılında yaşanan olayda iddialara göre, Manisa merkezde bulunan Murat Germen İlköğretim 8. sınıf öğrencisi olan Z. Şafak, karne almak için gittiği okulda öğretmenleri Ferhan D., Nilüfer S. ve Okul Müdür Yardımcısı Zafer Ş.'dan ağır hakarete uğrayarak okuldan kovulduğunu öne sürmüştü. Olayın ardından baba Mehmet Şafak, öğretmen hakkında dava açtı. Manisa 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen ve yaklaşık 1 yıl süren dava sonuçlandı. Mahkeme öğretmenler Nilüfer S., Ferhan D. ve Zafer Ş.'ye 860'ar lira para cezası verdi.

Mahkemenin verdiği kararın ardından gazetecilere açıklamada bulunan baba Mehmet Şafak yaşanan olayı şöyle anlattı: "Kızım başörtüsüyle okula geldiği için öğretmenler müdahil oluyorlar. Kızıma koridorda arkadaşlarının yanında ağza alınmayacak hakaretler ediyorlar. Öğretmenlerden bir tanesi kızıma 'pislik' diyor. Bir diğer öğretmen 'okula nasıl bu şekilde gelirsin' diyor. Diğer bir öğretmen ise 'Allah belanı versin. Okula bu halde gelemezsin' diyerek ağır hakaretlerde bulunuyorlar. Ben de olayın ardından öğretmenler hakkında dava açtım."

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün olaylar karşısında kayıtsız kaldığını öne süren baba Şafak, demokrasinin, kişisel özgürlüklerin gündemde olduğu bu günlerde böyle bir hadiseye ilin mülki amirleri kayıtsız kaldığını ileri sürdü. Milli Eğitim Müdürü’nün kendilerini bir defa dahi aramadığını savunan baba Şafak, "Usulen bir soruşturma yaptılar. Soruşturma sonucunda öğretmenlerden bir tanesinin hakaret ettiğini, birinin suçsuz olduğunu, bir öğretmene de kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle işlem yapıldı. Bunlara hiçbir yaptırımı olmayan uyarı cezası verdiler." dedi.

Mahkemenin neticelendiğini ve üç öğretmenin de suçlu bulunduğunu aktaran Şafak, “Mahkeme kararı bizi bir nebze teselli etmiştir. Mahkeme neticesinde 3 öğretmene 860'ar lira para cezası verildi. Mahkemenin temyiz süreci geçmiştir. Sanıklar suçlarına itiraz etmemişlerdir." diye konuştu.

OLAYDAN BİR GÜN SONRA SBS’YE GİRDİ

Kızının olayın yaşandığı günün ertesi günü SBS'ye girdiğini ancak başarılı olmadığını belirten baba Şafak, "Kızımı psikologa götürdüm. Psikolog, kızımın ağır bir depresyon geçirdiğini söyledi. Bu durumu da raporlarla tescilledik. Ben bu olaya neden olanları Milli Eğitim Bakanlığı'na da şikayet ediyorum. Bu tür hadiseler bir daha olmaması için bunlarla uğraşıyoruz. Hiçbir menfaatimiz yok. Milli Eğitim Müdürümüz yasal prosedürü yerine getirmiş olabilir ancak biz Milli Eğitim Müdürümüzü daha hassas olmasını bekledik. Soruşturmanın eksik ve taraflı yapıldığını düşünüyorum. Bu konuyla ilgili de ayrıca dilekçe vereceğim." dedi.

Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ise konu ile ilgili olarak olayın duyulduğu anda soruşturma açtıklarını söyledi. Milli Eğitim Müfettişlerinin olaya özel bir ilgi gösterdiklerine savunan Müdür Altınsoy, "Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yapılan araştırmalar sonucunda kınama cezası verildi. Ancak şikayetçi velimiz bu durumu adli mercilerden de takip ettiğini bunu da bir yıl süren dava sonucunda sanık sıfatıyla öğretmenlerimiz ve diğer idareci arkadaşlarımızın kusurlu oldukları görüldü. Bize ulaşmış her hangi bir evrak yok. Konuyla ilgili gerekli takibatı yapıyoruz." dedi. CİHANKAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER