ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 17:02

Mahkeme:" Emenike dosyasında şike şüphesi var"


Eski Fenerbahçeli futbolcu Emmanuel Emenike’nin 8 Mayıs 2011’deki Karabükspor - Fenerbahçe maçında şike yapmak suçundan aldığı beraat kararının gerekçesi açıklandı. Emenike’nin transfer vaadiyle şike teklifi nedeniyle maçta oynamadığına dair şüphe olduğu vurgulanan kararda, “Bu hususta mahkememizde kesin kanaat oluşturabilecek bir delil elde edilememiştir.” denildi.

Şike davasına bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Emenike’ye 8 Mayıs 2011’deki Karabükspor - Fenerbahçe maçında şike yapmak suçundan verdiği beraat kararının gerekçesini hazırladı. 28 sayfalık gerekçeli kararda, FB Başkanı Aziz Yıldırım’ın da ceza aldığı ana davanın özeti yapıldı. Şike davası sanıklarından Emenike’nin menejeri Erdem Konyar ve Sami Dinç arasındaki telefon görüşmelerine yer verilen kararda, “Taraflar arasında geçen şifreli konuşmalar zaman zaman kendileri tarafından dahi anlaşılamamaktadır.” denildi.

Sami Dinç’in Konyar’dan Emenike’nin Fenerbahçe maçında oynamamasını ya da oynadığı takdirde kötü oynaması için ikna etmesini istediği ifade edildi. Sami Dinç’in Erdem Konyar üzerinde baskı kurmaya çalıştığı anlatıldı.

2 Mayıs 2011’de oynanan Ankaragücü-Karabükspor maçının 43. dakikasında Emenike’nin sakatlandığının belirtildiği kararda, “Aziz Yıldırım, şike ve teşvik konusu olsun ya da olmasın müsabakalar esnasında benzeri durumlarda genelde İlhan Ekşioğlu’nu ararken bu müsabaka ile ilgili olarak Şekip Mosturoğlu’nu aramıştır. Aziz Yıldırım’ın bu telefonu üzerine, daha müsabaka sonuçlanmadan Şekip Mosturoğlu ve Sami Dinç, Emenike’nin durumunu öğrenmek için telefon trafiğine başlamışlardır.” ifadeleri yer aldı.

“Sanık Emenike’nin sakatlanmasında bu acil merak, söz konusu futbolcunun transfer edilmesi düşünüldüğünden durumu hakkında bilgi amaçlı olmadığı kesindir.” yorumu yapılan kararda, “Zira, müsabakayı seyreden ve esasen sakatlığın ciddi olmadığını söyleyen Aziz Yıldırım’ın bizzat kendisidir. Bu durum, Şekip Mosturoğlu’na telefonda söylediği ‘sakatlandı ama kaburgasında ama hiçbir şeyi yok ki çıktı salak’ sözlerinden anlaşılmaktadır. Şu hale göre sakatlık durumunu merak, Sami Dinç’in Erdem Konyar’a söylediği ‘Ağrım var falan deyip olunamasın ya bom b.k oynasın’ sözlerindeki oynamama ihtimalinin hayata geçirilmesi düşüncesidir.” denildi.

Erdem Konyar’ın “Gerçekten şeyi var. Adam onu kullanarak çıktı ki öyle yapsın diye” ifadelerine karşı Sami Dinç’in “Ama değişiyorsa plan, bana haber vereceksin abi” sözlerine vurgu yapılan kararda, “Aralarında yapılan planın, Emenike’nin Fenerbahçe müsabakasında oynamaması değil, şike bağlamında kötü oynaması şeklinde olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.” denildi.

Sami Dinç açısından Emenike’nin menajeri Erdem Konyar’a şike teklifi yaptığına hiçbir tereddüt bulunmadığına dikkat çekilen kararda, “Ancak Erdem Konyar’ın, Emenike’nin daha önceden alınan karar gereği sakatlanma numarası ile oyundan çıkacağı bilgisine önceden vakıf olmadığı yönünde mahkememizde vicdani kanaat oluşmuştur.” ifadeleri kullanıldı.

KARABÜKSPOR BAŞKANI İLKELİ DAVRANDI

Karabükspor Başkanı Feridun Tankut’un 3 Mayıs 2011’de görüştüğü Erdem Konyar’a “Emenike eğer bu maçta (Fenerbahçe) oynamazsa ben mecburen onu Trabzon maçında da oynatmam.” sözlerine yer verilen kararda şu ifadeler yer aldı: “Sanık Emenike’nin sakatlığı noktasında kesin kanaat sahibi olamayan ve şüpheleri bulunan Karabükspor Kulübü Başkanı Feridun Tankut, Süper Lig’in 32. haftasına gelindiğinde 73’er puanla ilk iki sırada bulunan Fenerbahçe ve Trabzonspor kulüpleri arasındaki şampiyonluk mücadelesinde, kendileri açısından şaibeli bir durumun oluşmaması için dürüst ve ilkeli bir spor adamına yakışan bir davranış ile sanığın Fenerbahçe’ye karşı takımda yer almaması durumunda, son hafta (34. Hafta) Trabzonspor’a karşı da oynatmayacağını sanığın menajerine iletmektedir. Nitekim sanık Emenike, 32, 33, 34. hafta müsabakalarında takımda yer almamıştır.”

Şekip Mosturoğlu’nun Sami Dinç aracığıyla Emenike’nin menajeri Erdem Konyar’a transfer vaadiyle şike teklifinde bulunduğu, fakat Konyar’ın teklifi kabul ettiğine dair kesin delil bulunmadığı ifade edilen kararda, “Emenike’nin Fenerbahçe’ye transfer konusunu, sezon bitiminden sonra değil, 32. haftada oynanan Fenerbahçe müsabakasından önce öğrendiği sabittir. Bu bağlamda Emenike’nin aksi savunması gerçeği yansıtmamaktadır. Fakat sezon sonrasında Fenerbahçe’ye transfer olan sanığın, anılan müsabakada oynamamasının nedeninin transferi ile ilgili olup olmadığı noktasında şüpheden ari bir delil bulunmamaktadır.” denildi.

Mosturoğlu’nun Dinç aracılığıyla Konyar’a transfer vaadiyle şike teklifi yaptığının sabit olduğunu belirten mahkeme, “Sanığın da bundan dolayı müsabakada yer almadığı yönünde şüpheler bulunmakta ise de bu hususta mahkememizde kesin kanaat oluşturabilecek bir delil elde edilememiştir. Sanık Emenike’nin 8 Mayıs 2011 günü Karabük’te oynanan Kardemir D. Ç. Karabükspor – Fenerbahçe futbol müsabakasında yapılan transfer vaadiyle şike teklifi nedeniyle oynamadığı, her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı kanıtlar ile sabit olmadığından, kuşkudan sanık yararlanır evrensel ilkesi uyarınca beraatine karar vermek gerekmiştir.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER