ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 11:03

Mahalle iftarları, komşuluk ilişkilerini güçlendiriyor

Mahalle iftarları, komşuluk ilişkilerini güçlendiriyor


Sokak iftarları, rahmet ayı Ramazan’da sofraların bereketini artırdığı gibi komşuluk, dostluk ve birlik bağını da güçlendiriyor. Bu sebeple ülkede çok sayıda belediyenin organize ettiği sokak ve mahalle iftarlarına ilgi, her geçen gün artıyor. İlkadım Belediyesi’nin her gün farklı bir mahallede düzenlediği iftar programlarında, kırgın komşular barışıyor, sık sık bir araya gelemeyen komşular aynı sofrada buluşuyor.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Ramazan’ın rahmet ve bereket ayı olduğunu hatırlatarak, mahalle iftarlarının komşuluk ilişkilerini güçlendirdiğine şahit olduklarını kaydetti. Birlik ve beraberliğin perçinlediği iftar çadırlarını gezerek vatandaşlarla sohbet eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, her akşam farklı bir mahallede iftar yapmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. İftar ezanı öncesi yemek kazanının başına geçerek vatandaşlara yemek dağıtan Başkan Demirtaş, “7’den 70’e her kuşaktan insan, Ramazan ayının coşkusunu yaşıyor. Yemek kuyruğunda sıraya giren mahalle sakinleri paylaşmanın, dayanışmanın ve sabrın ne büyük mutluluk olduğunun yeniden farkına varıyor.” ifadelerini kullandı.

Belediyenin mahalle iftarı programlarında dayanışma ve kaynaşmanın en güzel örnekleri sergileniyor. Aynı iftar sofrası etrafında buluşan vatandaşlar, Ramazan ayının manevi atmosferi altında bir araya gelen mahalleli, iftar sohbetleri ile mübarek ayın keyfini yaşıyor. Farklı kuşakların bir araya geldiği iftar çadırında Ramazan ayının manevi hazzını yaşayan mahalle sakinleri, bu sayede komşuluk ilişkilerini de güçlendiriyor. İftar sonrasında ise ebeveynler camiye veya evlerdeki seccadelerine koşarken, çocuklar ise illüzyonist gösterileri, Karagöz ve Hacivat tiyatrosu ile Ramazan akşamlarını eğlenerek değerlendiriyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER