ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 12:22

Magarsus’ta kazı çalışmalar başlıyor


Adana’nın Karataş ilçesinde bulunan Magarsus Antik Kenti'nde kazı ve temizlik çalışmaları, Müze Müdürlüğü’nün başkanlığında yapılacak.

Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada, Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen ve ekibinin katılımıyla, öncelikle antik tiyatroda yürütülecek kazı ve temizlik çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç duyulan ilk dilim ödeneğin gönderildiği belirtildi. İleriki dönemlerde de gereken ödeneklerin etap etap aktarılmaya devam edileceğinin aktarıldığını açıklamada, antik tiyatroda bitki ve ot temizliği ile başlanacak çalışmaların kazı ile devam edeceği tiyatro çevresinin genişletilmesinin öngörüldüğünü ifade edildi.

2013 yılında yürütülecek çalışmaların ardından antik tiyatronun planının çıkarılması sonrasında 2014 yılında tiyatronun rölöve ve restorasyon projelerinin hazırlanarak, hayata geçirilmesi planlanıyor. Adana Valiliği tarafından da her yönüyle desteklenen çalışmaların, iklim şartlarının uygunluğuna bağlı olarak yılsonuna kadar sürmesi bekleniyor. Açıklama’da “Büyük bir kültür mirasına sahip çıkılması Adana’nın tarihi zenginliklerinin insanlığın istifadesine sunulması nedeniyle başta Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür ediyor, kazı çalışmalarının hayırlı olmasını diliyoruz.” denildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER