ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:00

Magandaya karşı ''topyekün mücadele''

Magandaya karşı topyekün mücadele


Ruhsatsız tabancadan çıkan kurşunla 2,5 yaşındaki torunu Ali Stair'i kaybeden ve ''Bireysel Silahlanmaya Tepki'' Platformu'nu kuran Avukat Tuncer Eşsizhan, şimdi de 2013 yılbaşı kutlaması sırasında ensesinden silahla yaralanan 11 yaşındaki Arif için mücadele etmeye hazırlanıyor.
    
Karşıyaka'da torunu Ali Stair'in fotoğrafıyla donatılmış evinde AA muhabiriyle görüşen Eşsizhan (66), kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğünü, yine de ''ölene kadar bireysel silahlanmaya karşı'' çalışacağını belirtti.
    
Mücadelesinin 2003 yılının bir yaz akşamı Foça'daki bir kafeteryada başladığını ifade eden Tuncer Eşsizhan, şunları anlattı:
    
''2,5 yaşındaki Ali Stair, annesi, ailesi ile bir süre oynadıktan sonra yorulup uykuya daldı. O arabasında uyurken, etrafta yüksek sesle konuşmalar, bağırışlar duyuluyor. Ali Stair'in ailesi de ortamın gerginleştiğini hissedip ortamdan uzaklaşmak istiyor. Ancak yan masada bağıran kişi onlardan önce davranıyor. Silahını ateşliyor. Kurşunlardan biri hasmına, diğeri de 2,5 yaşında her şeyden habersiz uyuyan Ali Stair'e saplanıyor. O saatte biz de Türkiye'nin 'silah' adı verilen yalın gerçeği ile karşılaşıyoruz.''

''Arif'in ailesi bu işin peşini bırakmasın''-
    
Türkiye'de silahlanmanın kolay olduğunu savunan Tuncer Eşsizhan, ''silah taşımanın suç'' olduğunu, buna karşın ''cezaların hafif''olduğunu iddia etti.
     Hukukçu olduğu için yasalardaki boşlukları iyice anladığını ve sistemdeki zayıflığı fark ettiğini dile getiren Eşsizhan, Ali Stair'den önce de ''maganda kurşunuyla ölenlerin'' bulunduğunu, bu olayların Ali Stair'den sonra da devam ettiğini anlattı.
     Bireysel Silahlanmaya Tepki Platformu'nu da başka insanların aynı acıyı çekmemesi için kurduklarını vurgulayan Tuncer Eşsizhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''O gün Ali Stair'e denk gelen kurşun, daha sonra Karabağlar'da bir parkta oynayan 6 yaşındaki Umut'a, sonra başka çocuklara, en son da Bornova'da havai fişek gösterisini izleyen 11 yaşındaki Arif Dallı'ya geldi.
     Biz Bireysel Silahlanmaya Tepki Platformu'nu insancıl bir hareket olarak benimsedik. Ben bu acıyı ailemle yaşadım, nasıl bir acı olduğunu biliyorum. Ali Stair'in ailesi, Umut'un ailesi biliyor. Başkaları bilsin istemiyoruz. Vurulanlar aslında vuranların değil, sistemin kurbanı.''
     Arif'in ailesinin de sabırlı olmasını isteyen Eşsizhan, ''Arif'in ailesi bu işin peşini bırakmasın, acılarını gizlemesin, çektikleri acıyı anlatsın ve hesabını da yetkililerden sorsun'' diye konuştu.
     Tuncer Eşsizhan, kalp doktorunun stresli bir yaşamı yasaklamasına karşın, Arif'in ailesinin yanında mücadele etmeyi sürdüreceğini dile getirdi.
    
     -''Silahın amacı öldürmek''-
    
     Silahın, ''örf'' ve ''adet'' ile ilgisinin bulunmadığını, var oluş amacının ''insanları öldürmek'' olduğunu söyleyen Tuncer Eşsizhan, Amerika'daki bir katliamdan sonra insanların kitleler halinde silahlarını terk ettiğini, aynı terk edişin Türkiye'de de yaşanması gerektiğini savundu.
     Türkiye'de 2 milyonu ruhsatlı, toplam 10 milyon silah olduğunu dile getiren Tuncer Eşsizhan, çocukların aydınlık geleceği görebilmesi için bireysel silahlanmaya karşı yasal önlemlerin alınması gerektiğini dile getirdi.
     Ali Stair, Umut ve Arif'in İzmir'de vurulmasının tesadüf olduğunu, Türkiye'nin her yerinde serseri kurşunlarla ölen insanların olduğunu belirtti.
     Tuncer Eşsizhan, Türkiye'de yılda 4 bin kişinin silah nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi.
    
     -Son vurulan Arif olmuştu-
    
     Bornova'da inşaat işçisi Şerafettin Dallı, eşi Yıldız Dallı ve oğulları Arif (11) ile gittikleri evde havai fişek gösterisini izlemek üzere çatı katına çıkmış bu sırada nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla ensesinden vurulmuş ve Ege Üniversitesi Yoğun Bakım Servisi'nde tedavi altına alınmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER