ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2014 Perşembe 10:47

Madenden yürek yakan detaylar!

Madenden yürek yakan detaylar!

Ermenek Güneyyurt'ta su dolan Has Şeker Madencilik'e ait ocakla ilgili tüyler ürperten itiraflar ortaya çıktı.


Ermenek Güneyyurt'ta su dolan Has Şeker Madencilik'e ait ocakla ilgili tüyler ürperten itiraflar ortaya çıktı. Maden işçileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e artan maliyetler nedeniyle işverenin servisleri kaldırdığını ve yemek vermeyi kestiğini söylediler. Madencilerden korkunç bir de açıklama geldi: Maden ağaları tuvalet izni bile vermiyordu. Arkadaşlarımız pet şişelere ihtiyaçlarını gideriyordu.

Öte yandan maden ocağının girişinde bekleyen aileler perişan... Ocakta mahsur kalan 18 işçiden biri olan İsmail Gürses'in 3 yaşındaki oğlu Mustafa, "Babam bana mama getirecek" diyerek ağlayanları susturuyor. İşçiler, torba yasa sonrası korkunç gelişmeleri ve sorunları şöyle aktardılar:

Herkes evinden zeytin, peynir, domates, soğan ve ekmek getiriyordu. İşveren yalnızca 15 dakika öğle arası veriyordu. Bu arada madenden geri çıkıp-inmek mümkün olabilir mi? Bu yüzden yerin yüzlerce metre altında yere sofra kurup getirdiklerimizi yiyoruz. Facia da böyle bir yemek sırasında oldu.

PET ŞİŞEYE İHTİYAÇ

Daha acısı maden ağaları tuvalet izni bile vermiyordu. Arkadaşlarımız pet şişelere ihtiyaçlarını gideriyor, vardiya bitiminde dışarı çıkarıyordu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Ermenek'te hiç bir madende sendika yok, işverenin insafına kalıyoruz. Buradan çıkıp başka bir madene gitsek, bizden önce adımız gidiyor. İşverenler söz birliği yapıyor, bu şartlarla çalışmaya zorluyor.

'BABAM MAMA GETİRECEK'

Ermenek ilçesindeki maden ocağında mahsur kalan işçilerden İsmail Gürses'in evinde hüzün ve gözyaşı hakim. Gürses'in eşi Fatma ve yakınları sinir krizleri geçiriyor.

İki çocuğu olan Gürses'ten gelecek iyi bir haber umutla bekleniyor.

Ailenin 3 yaşındaki oğlu Mustafa ise "babam bana mama getirecek" diyerek ağlayanları susturmaya çalışıyor.

Gürses'in annesi 48 yaşındaki Ayşe Gürses, acılarının çok büyük olduğunu ancak hala ümitlerini yitirmediklerini söyledi.

Daha önce Soma'daki yaşananları da gözyaşları içinde izlediğini ifade eden Gürses, o olayın ardından sürekli oğlunu dikkatli olması konusunda uyardığını kaydetti.

SOĞUKTA BEKLEDİLER

İsmail'in mahsur kaldığı haberinin ardından hemen maden ocağına gittiklerini, akşam olunca da evlerine dönmek zorunda kaldıklarını dile getiren anne Gürses, "Akşam soba yakamadım. İsmailim sular içindeyken evde soba yakıp ısınmaya yüreğim elvermedi. Evde televizyondan gelişmeleri takip ettim" diye konuştu. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER