ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 15:09

Madenci Uğur işteki dördüncü gününde...

Madenci Uğur işteki dördüncü gününde...

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında 18 yaşındaki Uğur Canbey, işe başladığı dördüncü gün şehit oldu.


Bir tanıdığı vasıtasıyla Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Eynez Ocağı'na giren, ilk gün eğitim alan ve ikinci gün yer altına inen Canbey, dördüncü günün sonunda meydana gelen faciada vefat etti. Canbey’in, daha önce çalıştığı oto yıkamacıdan sigortası yapılmadığı için ayrıldığı öğrenildi.

Gözyaşları dinmeyen babası Mustafa Canbey, “Oğlum 18 yaşında delikanlıydı. Dört günlük madenciydi, işe yeni başlamıştı. Bir gün eğitim gördü, sonra sigortası yapıldı ve yer altına indi. Evlat kaybetmek kolay değil. Ölen üç beş kişi değil, yüzlerce insan öldü. Bu bir katliamdır." dedi. Oğlunun önceki işinden sigortası yapılmadığı için çıktığını anlatan Canbey, “Bir tanıdığımızın aracılığıyla madende işe başladı. Oğlum daha iki günlük çalışanken, ‘Bin 400 liraya bu iş yapılmaz.’ demeye başlamıştı. Çok yoruluyordu. Evlat kaybetmek çok acı. Onu kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Allah kimseye böyle acı yaşatmasın." şeklinde konuştu.

Oğlunun liseyi bitiremediğini anlatan baba Canbey, "Okulu bırakmak zorunda kaldı. 'Baba, dışarıdan okuyacağım.' dedi. Tamam oğlum, sen bilirsin dedim. Madenden, 'İşçi alımı başladı, gelsin işe başlasın.' dediler. Gitti, ilk gün sigortasını yaptılar. İkinci gün işe başladı. Eve geldiğinde bana ellerini gösterdi. Bir günde oğlumun elleri kabarmış. Biz köylüyüz, ellerimiz pişkin olur ama oğlumun bir günde elleri kabarmıştı. Ben böyle olacağını bilseydim oğlumu oraya göndermez, evde soğan ekmek yerdim." dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER