ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 21:28

Maden işçileri sendikalı olmak için eylem yaptı

Maden işçileri sendikalı olmak için eylem yaptı


Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi maden ocağında galeri açma işini yürüten taşeron firma işçileri, sendikal haklara sahip olmak amacıyla TTK Genel Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

Yaklaşık 15 gündür ocağa girmeme eylemini sürdüren taşeron firma işçileri, iş yerinden servis minibüsleriyle TTK Genel Müdürlüğü önüne geldi. Star Madencilik firmasının üst düzey yetkilileri ile TTK Genel Müdürü Burhan İnan'ın görüşmesine katılmak isteyen işçiler, kurumun özel güvenlik ekiplerince durduruldu. Ekipler, işçilerin toplu bir şekilde kuruma girmesine izin vermedi.

Bu arada, 7 Ocak’ta meydana gelen iş kazasından yaralı kurtulan Hayrettin Dağkıran isimli işçi fenalık geçirdi. Mesai arkadaşları tarafından sakinleştirilmeye çalışılan Dağkıran, özel minibüs ile Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Daha sonra Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, beraberindeki 3 işçi ile görüşmeye katıldı.

Görüşme sonrası gazetecilerin sorusunu cevaplandıran GMİS Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, “Taşeron firmasının yetkilileriyle görüştük. Kendi aralarında toplantı yapacaklar, bizden 1 gün süre istediler. Yarın akşam sendika konusunda bize görüşlerini söyleyecekler. Haklı davanızda biz de sendika olarak yanınızdayız. İnşallah yarın akşam olumlu olur. Siz de GMİS üyesi olacaksınız. Sosyal ve iş sağlığı, iş güvenliği yetkileri, ekonomik anlamda sendika sahip çıkacak. Buradaki arkadaşlarımız, toplu sözleşme yetkisi istiyor. Biz sadece sendikal ve ücret konularını görüştük. Star İnşaat şirketiyiz deyip mahkeme kararına itiraz etmişti. Mahkemeye kalmadan, inşallah yarın akşam arkadaşlarımızın hepsi sendikalı olacaklar." dedi. Daha sonra, maden işçileri olaysız bir şekilde dağıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER