ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2014 Cumartesi 23:50

Maden-İş Sendikası Ege Şubesi 3 kola ayrıldı

Maden-İş Sendikası Ege Şubesi 3 kola ayrıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında 301 işçinin hayatını kaybetmesinin ardından, Maden-İş Sendikası, Ege bölgesi şubesinin üçe kola ayrılması yönünde karar aldı.


Maden-İş Sendikası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada,
"Soma Kömürleri'nde yaşanan facia ve ardından ortaya çıkan gelişmeler gösterdi ki şubenin etkinliğini, işleyişini arttırmak, üyelerin demokratik katılımlarını şube yönetimine daha kolay ulaşmalarına, iletişim kurmalarına, alınan kararlar ve faaliyetlerde daha fazla söz ve karar sahibi olmalarını sağlamak, Ege Bölgesi Şubesi'ni 3 (üç) şubeye bölerek şube yöneticisi başına düşen işçi sayısını azaltmak, örgütlü olan işyerlerini çok daha etkin denetlemek, en riskli ve en zor çalışma koşullarına sahip olan maden ocaklarının devlet denetimlerinin yanı sıra sendikanın yerinde ve sürekli denetiminde etkin kılınması gerekmektedir. Ayrıca, bu işyerlerinin kendine özgün çalışma koşullarının birbirinden farklı olması nedeniyle sendika yönetimlerinin bu işyerlerine uygun sendikal politikalar uygulamasını gerekli kılmaktadır. En önemlisi üyenin, işçi üye açısından sendikaya çok kolay ulaşılabilir olmasıdır. Tüm bunları göz önünde bulunduran Genel Merkez Yönetimi, Ege Bölgesi Şubesi'nin 3 (üç) şubeye ayrılması kararını almıştır. Sendikanın yeni oluşturduğu şubelere, yönetim kurulu ataması yetkisinin bulunduğu halde sendikamız demokratik irade ve katılımını işlevsel kılmak için eğilim yoklamasına gidecektir. Bu eğilim yoklamasının sonucu da şubeleri olağan genel kurula götürecek olan geçici şube yönetimini belirleyecektir. Buna göre;1 Nolu Şube E.L.İ.ve Koza Altın Madeni, 2 Nolu Şube İmbat A.Ş, 3 Nolu Şube Soma Kömür İşletmeleri olacaktır. Daha sonra Yönetim Kurulumuz tarafından eğilim yoklaması sandıklarının hangi işyerleri için nereye konulacağı en yakın zamanda açıklanacaktır." denildi.

Facia sonrasında Soma'daki maden işçilerinin büyük tepki göstermesi nedeniyle Ege bölgesi şubesi başkanlığındaki Tamer Küçükgençay yönetimden istifa etmiş, yerine ise Ali Gökmen başkanlığındaki yedek yönetim kurulu getirilmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER