ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 11:44

Madde bağımlığına mücadele başlıyor


Uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlığına karşı İçişleri Bakanlığı koordinesinde topyekun mücadele başlatılacak.
Bu kapsamda, ücretsiz bir bilgi ve danışma hattı kurulacak, bağımlıların aile bireylerine psiko-sosyal destek sağlayacak, "Bağımlılık Destek Merkezleri" açılacak, tedavi merkezleri sayı ve kalite bakımından geliştirilecek, 18 yaş altındaki bağımlılara yönelik ayrı tedavi merkezleri kurulacak, tedavi ve rehabilitasyon sürecini tamamlayan bağımlıların meslek edinmeleri sağlanacak.
İçişleri Bakanlığı koordinesinde hazırlanan Uyuşturucu Bağımlılarını Topluma Kazandırma Eylem Planı (TOKEP) taslağı, Aile ve Sosyal Politikalar, Adalet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Kalkınma ile Milli Eğitim bakanlıklarına ve ilgili kuruluşlara sunuldu.
Taslağa göre, madde kullanımı ve bağımlığına karşı topyekun mücadele başlatılacak, madde bağımlılığı ile bağımlılıkla mücadelede önleme, tedavi ve sosyal rehabilitasyon bütün olarak ele alınacak.
Uyuşturucu bağımlığınının, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de önemli bir sorun haline gelmeye başladığına işaret edilen taslakta, "Uyuşturucu ele geçirme miktarlarıyla olay ve şüpheli sayılarındaki artış, bu konuda ülkemizde acil tedbirler alınması gerektiğinin işaretlerini vermektedir" değerlendirmesinde bulunuldu.
Yurt içi uyuşturucu şebekelerine yönelik operasyonlar ve bu operasyonlarda yakalananların sayısının giderek arttığına dikkat çekildi.
-Türkiye'de rehabilitasyon merkezi yok
Uyuşturucu madde bağımlılarının topluma kazandırılmasında rehabilitasyonun önemine vurgu yapılan taslakta, bu bireylerin eğitim, iş, barınma, sosyal ilişkiler ve çevre aracılığıyla toplumun yeniden ve tam bir üyesi olması için müdahalelerin yapılması gerektiği anlatıldı.
Macaristan'da 125, Almanya'da 105, Hollanda'da 43, Fransa'da 41, Yunanistan'da 27, Çek Cumhuriyeti'nde 16 rehabilitasyon merkezi bulunduğu ancak Türkiye'da ulusal düzeyde herhangi bir rehabilitasyon merkezi veya programı olmadığı ifade edilen taslakta, tedavi merkezi sayısının da Almanya'da 2 bin 545, İsveç'te 794, İrlanda'da 673, Polonya'da 598, İspanya'da 541, İtalya'da 520, Fransa'da 264, Hollanda'da 222, Türkiye'de ise 25 olduğu bildirildi.
Taslakta, "Ulusal Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu toplantılarında uyuşturucu kullanımının arttığına yönelik kurum görüşleri, illerimizde görülen uyuşturucu kullanım vakalarındaki artışlar, yazılı ve görsel medya organlarında da yer alan uyuşturucu bağlantılı olaylar, ülkemizde bu konuda acil çözümler üretilmesinin gerekliliğini bir kez daha göstermiştir" ifadelerine yer verildi.
-Bağımlılar, önce rehabilite edilecek sonra meslek sahibi yapılacak
Uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadelede izlenecek yol haritasına da yer verilen taslağa göre, öncelikle önleme ve tespit yapılacak. Tedavi ve rehabilitasyonun ardından bireylere meslek edindirilecek.
Uyuşturucu bağımlılarını topluma kazandırmak için belirlenen hedef ve uygulanacak faaliyetler şöyle:
-Madde kullanımını önleme faaliyetleri, sayı ve kalite bakımından artırılacak. Önleme faaliyeti kapsamında eğitici eğitimi düzenlenecek, faaliyetlerin uzmanlarca yapılması yürütülmesi sağlanacak.
-Uyuşturucu maddelerin zararları ve korunma yöntemleriyle ilgili okullarda rehber öğretmenlerce uygulanmak üzere rehberlik programı hazırlanacak.
-Madde kullanımı ve bağımlılığıyla ilgili kamu spotları hazırlanacak.
-Madde bağımlılarının tespiti ve yönlendirilmesi için 7/24 esasına göre çalışacak, uzmanların hizmet vereceği ücretsiz bilgi ve danışma hattı kurulacak.
-Tedavi olmak isteyenlere destek ve yardımcı olacak ve bağımlıların aile bireylerine psiko-sosyal destek sağlayacak "Bağımlılık Destek Merkezleri" açılacak.
-Madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadelede vatandaşları bilgilendirecek bir internet sitesi kurulacak ve sosyal medya daha etkin kullanılacak.
-Tedavi merkezleri sayı ve kalite bakımından geliştirilecek, tedavi için bekleme süreleri kısaltılacak.
-18 yaş altındaki bağımlılara yönelik ayrı tedavi merkezleri kurulacak.
-Uyuşturucuyla mücadelede uygulamada sorunlara yol açan ve mücadeleyi güçleştiren mevzuatla ilgili yasal düzenlemeler yapılacak.
-Bağımlıların tıbbi tedaviden sonra rehabilite ve topluma yeniden kazandırılması amacıyla rehabilitasyon hizmetleri ve programları uygulanacak.
-Tedavi ve rehabilitasyon sürecini tamamlayan bağımlıların meslek edindirme kursları aracılığıyla meslek edinmeleri sağlanacak.
-Bağımlıyı tedaviden rehabilitasyon sürecine ve sonrasında meslek sahibi olmasına kadar takip ederek destek verecek "Sosyal Destek Ekibi" oluşturulacak.
Taslakta, TOKEP ile başta en büyük risk altındaki çocuk ve gençler olmak üzere tüm vatandaşların uyuşturucu maddeye hiç bulaşmamalarının, bir şekilde bu bataklığa düşmüş olanların ise tedavi edilerek topluma yeniden kazandırılmasının ayrıca madde bağımlılarının en yakınındaki kişilerin de yeniden hayata umutla bakabilmelerinin sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER