ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 13:21

Macaristan'da seslendirilen Karadeniz türküsü

Macaristanda seslendirilen Karadeniz türküsü


Macaristan’ın Szolnok şehrinde Eurokinderchor 2013 (Avrupa Çocuk Korosu) konserleri düzenlendi. Konserlere Macaristan, Almanya ve Türkiye’den toplam 134 çocuk katıldı.

Macaristan Zoltan Kodaly Çocuk Korosu’nu Juhaszne Zsakal Katalin, Almanya Dresden Filarmoni Orkestrası Korosu’nu ise Dresden Filarmoni Orkestrası Koro Şefi Prof. Gunter Bergen yönetti. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü besteci ve gitar eğitimcisi Prof. Dr. Süleyman Tarman da konserlere gitar solosuyla katıldı. Tarman, Karadeniz Türküsü isimli bestesini Eurokinder Korosu’nu yöneterek seslendirdi. 134 kişilik çocuk korosunun piyano eşliğinde Türkçe seslendirdiği, Türk Aksağı olarak adlandırılan 7/8’lik ölçüde bestelenmiş olan ve Karadenizli balıkçı Ali Reis'in öyküsünü işleyen eser büyük beğeni topladı ve dakikalarca alkışlandı.

Szolnok şehri yerel televizyonlarından naklen yayınlanan konser sonrası yerel gazetelerde çıkan haberlerde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Tarman’ın gitar performasından ve Karadeniz Türküsü isimli çocuk şarkısından da övgüyle söz edildi.

Konser sonrasında Szolnok Belediye Başkanı, Prof. Dr. Süleyman Tarman’ı ve koro üyelerini makamında kabul etti. Türkiye’den bir şehirle ve belki de Samsun’la kardeş şehir olmak istediklerini söyleyen belediye başkanı, projenin önümüzdeki yıllarda başka bir Avrupa şehrinde yapılmasının planlandığını da belirtti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER