ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2014 Çarşamba 15:25

Macaristan'a mülteci akını


Macaristan Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi, 2013 yılında ülkeye iltica talebinin önceki yıla oranla dokuz kat arttığını belirtti.
Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi Başkanı Zsuzsanna Vegh, ''Ülkeye 2012 yılında 2.157 olan iltica başvurusu 2013 yılında 18.900'e yükseldi. Suriye ve Afganistan'daki güvelik sorunun daha da artması sebebiyle rekor sayıda başvuru yapıldı'' dedi.
Vegh, ülkenin güney bölgesinden 23 bin sınır ihlalinin yapıldığını ve bunun yüzde 85'inin iltica başvurusuyla sonuçlandığını bildirdi. Vegh, iltica başvurusu yapanların 5'te birinin kanunsuz yollarla ülkeye girdiğini, bunların yüzde 70'ini Kosova, Suriye, Afganistan ve Cezayir vatandaşlarının oluşturduğunu, başvuruda bulunanların yüzde 70'inin başvuru sonucunu beklemeden ülkeyi terk ettiğini belirtti.
Daire Başkanı Vegh ayrıca, Avrupa Birliği vatandaşlarının oturum taleplerinin düşüş gösterdiğini, buna karşılık üçüncü ülke vatandaşların başvurusunda yüzde 9'luk bir artış gözlendiğini ifade etti.
Macaristan'da en fazla Çin, Amerika ve İran vatandaşları oturma izni almak için başvuruda bulundu. Ülkede öğrenci statüsünde başvuru yapanların sayısı ise yüzde 20 artış gösterdi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER