ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 14:03

Macaristan, yatırım yapana oturum izni veriyor


Macaristan’daki Türk İşadamlarına, Aktif İşadamları Derneği (Aktív Üzletemberek Egyesülete) ve 20 yıldır Macaristan’da faaliyet gösteren Settlers firması “Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar için Macaristan’da oturum” konulu seminer düzenledi.

Seminerde, AB vatandaşı olmayan kişilerin Macaristan’da oturumu, çalışma izni ve vatandaşlık meseleleri gibi konular üzerinde duruldu. Sunum danışmanlık firması Settlers Genel Müdürü Dr. Varga Katalin tarafından yapıldı.

Varga Katalin, oturum iznine başvuru yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekeceği ve hangi prosedürlerin takip edilmesi konuları üzerinde işadamlarına önemli bilgiler paylaştı. Katalin, "Avrupa’nın muhtelif ülkelerinde örneğin İspanya, Portekiz, Letonya, İrlanda’da hükümet devreye girip, belli bir değerin üzerinde ev alana devamlı oturma izni veriyor. Ama meblağın yüksek olması beklenen ilgiyi çekmedi. Bir de dilini, kültürünü bilmediğiniz bir ülkede yüksek meblağ ödeyerek ev sahibi olmak mantıklı olmadığından Macaristan farklı uygulamaya gitti. Macaristan, 250 bin Euro'luk devlet tahvili alana önce 5 yıllık otuma izni, sonrasında ise vatandaşlığa başvurma hakkı veriyor. Vatandaşlık almak için ise Macar dili ve Macar tarihi sınavından geçmek gerekiyor." dedi.

Seminere 30’a yakın işadamı ve profesyonel katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER