ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 13:56

Macaristan Türkiye ile işbirliğini artırmak istiyor

Macaristan Türkiye ile işbirliğini artırmak istiyor


 Macaristan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Janos Hovari ve Türk-Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz Kayseri Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

    Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Meclis Başkanı Nureddin Okandan, 1989 yılında Macaristan’daki rejim değişikliğinden sonra bu ülke ile olan ilişkilerimizin gerek siyasi, gerekse kültürel olarak her alanda arttığını belirtti. Okandan, karşılıklı ziyaretlerle işadamlarını bir araya getirerek ilişkileri daha da artırabileceklerini söyledi.

    Macaristan ile Türkiye arasındaki ihracatın 2 milyar dolardan bir milyar 750 milyon dolara düştüğünü açıklayan Meclis Başkanı Okandan, “Macaristan ülkemizin ihracat sıralamasında 45. sırada, Kayseri sıralamasında ise 46. sırada yer almaktadır. Yaklaşık 20 üyemiz Macaristan ile ticaret yapmaktadır. Bu ziyaretler vesilesi ile iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da artacağına inanıyoruz.” dedi.

    Macaristan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Janos Hovari ise 7 aydır Türkiye’de olduğunu ve yeni iş fırsatları oluşturmak için Kayseri’ye geldiğini söyledi. Hovari, Türkiye’nin her geçen yıl daha güçlü bir ülke konumuna geldiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti ile 2 ülke arasındaki samimiyetin daha da arttığını ve ticaret hacmine olumlu katkı sağlayacağını anlattı. Büyükelçi, Kayseri’nin çok önemli bir sanayi şehri olduğunu ve her geçen gün kalkındığını belirterek, burada fahri konsolosluk açmak istediklerini ve bu sayede ilişkileri daha da artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

    Büyükelçi Hovari, sanayi odasının onuruna verilen yemeğe katıldı. Burada misafirlerini ağırlayan Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Macaristan’ın önemli bir lojistik merkez olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Her ne kadar şehrimizin Macaristan ile ticaret hacmi tatmin edici seviyede olmasa dahi, iyi gelişmeler olduğunu, her geçen gün Macaristan ile iş yapan firma sayısının artmakta olduğunu görmek bizi memnun ediyor. Burada işbirliğine yakın yöneticiler ile çalışıyor olmak çok önemli. Önümüzdeki dönemde bizde bu konularla ilgili üyelerimizin yada iş dünyamızın herhangi bir talebi olması durumunda elimizden gelen desteği sağlamaya hazırız.”

    Kayseri Valisi Şerif Yılmaz ise Macar ve Türk insanının aynı kökten geldiğini ve bunun ülkeler arası ticarete olumlu yansıyacağını belirterek, hep birlikte karşılıklı ticaret yapmanın yollarını arayacaklarını, bu konuda kendilerine düşen görev olması halinde yapmaya hazır olduklarını söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER