ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 22:32

Macar politikacı Vona'nın İngiltere ziyareti


Macaristan'da muhalefet partisi Jobbik Başkanı Gabor Vona'nın pazar günü yapacağı İngiltere ziyareti krize neden oldu.
İngiltere İşçi Partisi (LP) milletvekili Andrew Dinsmore, İçişleri Bakanlığına yazdığı mektupta Macar liderin faşist olduğunu, Yahudi düşmanlığını körüklediğini, giderek büyüyen partisinin tehlike arzettiğini aktararak ülkeye girişinin engellenmesini istedi.

İngiltere'de yaşayan 300 bini aşkın Macar vatandaşıyla buluşmak üzere Londra'ya gidecek Jobbik Partisi Başkanı Vona da partisi hakkında söylenen gerçek dışı ithamların kabul edilecek tarafının olmadığını belirtti. İngiltere aşırı sağ partisi Nick Griffin ve Yunanistan Altın Şafak partisi ile hiç ilişkisinin olmadığını belirten Vona, Macarların Türkler ile kardeş olduğunu Batı Avrupa milliyetçi partileri ile ortak paydalarının bulunmadığını ifade etti.

AA'nın sorularını yanıtlayan Gabor Vona, ''İngiltere'ye ziyaretlerini gerçekleştirme konusunda geri adım atmayacağını" söyledi. Vona, "İngiltere'de 300 binden fazla Macarın yaşadığını, kardeşlerini ziyaret etmesi kadar doğal bir şeyin olmadığını ve buna kimsenin engel olamayacağını'' söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER