ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 13:24

Macar Büyükelçi Hovari: Kayseri’de var olanlar birçok Avrupa şehrinde yok

Macar Büyükelçi Hovari: Kayseride var olanlar birçok Avrupa şehrinde yok


Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Jamos Hovari, Türkçe olarak yaptığı Kayseri değerlendirmesinde, şehirden övgüyle söz etti. Kayseri'nin Anadolu kaplanlarından birisi olduğunu belirten Konuk Büyükelçi, "Kayseri çok modern bir şehir. Burada hayata geçirilen projeler Avrupa'da birçok şehirde yok." dedi.

        Bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Macaristan'ın Miskolc şehrinden Kayseri'ye gelen heyet, şehri gezdi. Heyet ilk olarak Fuar Kültür Park içindeki Kent Müzesi'ni gezdi. Burada Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Oktay Durukan, konuk heyet üyelerine Kayseri hakkında bilgiler verdi.

        Macaristanlı heyet daha sonra Kadir Has Spor ve Kongre Merkezi'ne geçti. Heyet üyelerine burada salonun birçok uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yaptığı ve özellikle de 2010 yılı Dünya Basketbol Şampiyonası'nın grup maçlarının bir kısmının bu salonda oynandığı aktarıldı.

        Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Merkezi'ni de gezen Macar heyet, daha sonra Kadir Has Stadı'nı görme imkanı buldu. Heyet üyelerine burada birer Kayserispor kaşkolu hediye edildi. Dünya Futbol Şampiyonası elemelerinde Macaristan'ın Türkiye ile aynı grupta bulunduğunu belirten bazı heyet üyeleri, Türkiye'yi Romanya'yı deplasmanda yenmesinden dolayı tebrik etmeyi de ihmal etmedi.

        Geziler sırasında Kayseri ile ilgili görüşlerini açıklayan Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Jamos Hovari Türkçe konuştu ve Kayseri'den övgüyle söz etti. Kayseri'nin Anadolu Kaplanlarından birisi olduğunu belirten konuk Büyükelçi, "Kayseri çok modern bir şehir. Burada hayata geçirilen projeler Avrupa'da birçok şehirde yok. Siz çok şeyler yapmışsınız. Ben Türkiye'de yaşıyorum ve gündemi takip ediyorum. Kayseri gerçekten Anadolu'nun merkezi. Hem iktisadi, hem siyasi bakımından merkez. Harika bir üniversiteniz var. Şehirde çok önemli değişiklikler oluyor. Anadolu'da en önemli şehir Kayseri." ifadelerini kullandı.

        Miskolc Üniversitesi Rektörü Andras Torma, Kayseri'de dört üniversitenin bulunmasının dikkat çekici olduğunu belirtirken, Miskolc Belediye Başkanı Akoz Kriza da Kayseri'nin çok iyi bir yolda ilerlediğinin görüldüğünü kaydetti. Macaristan'ın İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss de yaptığı açıklamada, Kayseri'de belediye başkanının şehri çok güzel yönettiğinin her şeyiyle ortada olduğunu vurguladı.

        Kiss, "Ben her zaman Kayseri'ye mutlulukla ve büyük bir keyifle geliyorum. Kayseri'ye yapılanlar için takdir ediyorum. Gelişen yapılar Kayseri'nin çok mükemmel şekilde yönetildiğini, belediye başkanının şehri inanılmaz şekilde büyüttüğünü ve geliştirdiğini gösteriyor. Ben bu noktada hem halkı hem de belediye başkanını tebrik ediyorum. Biz Macarlar, Kayseri belediye başkanından, Kayseri'den ve Kayserililerden yeni şeyler öğreniyoruz." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER