ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 15:17

Maaşlarını alamayan işçiler haczi engelledi

Maaşlarını alamayan işçiler haczi engelledi


Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki bir tekstil atölyesinde çalışan işçiler, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle haczedilen makinelerin alınmasına engel oldu. Hamzafakıhlı Mahallesi, Çolaklaraltı Sokak'ta geçen şubat ayında faaliyete başlayan, M.H.G. ve A.G.'ye ait atölyeden alacağı olan bir firmanın yetkilileri, iki kamyonla geldi. Makinelerin alınacağı haberini duyan işçiler ve ailelerinden oluşan yaklaşık 150 kişi, kısa sürede atölye önünde toplandı. Önce maaşlarının ödenmesini isteyerek hacze gelenlerin işyerine girmesine engel oldu. İşçilerin eylem yaptığı haberini alan jandarma ekipleri de olay yerine gelerek güvenlik tedbirleri aldı.

Hacze gelen firma yetkilileriyle tekstil atölyesinden alacağı bulunan işçiler arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşanırken jandarma ekipleri, araya girerek olay çıkmasını önledi. Yaklaşık 6 saat boyunca girişe barikat kurarak makinelerin alınmasına engel olan işçiler, hacizcilerin vazgeçmesi ve jandarma komutanının işyerinin anahtarlarını kendilerine teslim etmesi üzerine eylemden vazgeçerek evlerine dağıldı.

Tekstil atölyesinin şubat ayında mahallelerine kurulduğunu ifade eden işçiler, şunları söyledi: "Maaşlarımız çok düşüktü. Sigorta girişlerimiz yapılmadı. Nisan ayında SGK müfettişleri geldi ve 60 bin lira para cezası kesti. Daha sonra da 7 Nisan'da burası faaliyetine son verdi. İçeride herkesin bir aylık maaş ve 72'er saat mesai alacağı var. İşyeri sahipleri, maaşları bankaya yatırdıklarını söylüyor, gidip bakıyoruz, yatmamış. Sürekli bizi oyalayıp kandırıyorlar. Bugün de atölyedeki 50'ye yakın makineyi almaya gelmişler. Maaşlarımız ödeninceye kadar bu makineleri vermeyeceğiz. Yine gelsinler, yine direniriz." 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER