ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 21:08

"LYS'ye başvuru süresi uzatılmayacak"


Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için başvuruların 29 Nisan'a kadar kabul edileceği, başvuru süresinin uzaltılmayacağı bildirildi.

ÖSYM'den yapılan açıklamada, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında yapılacak LYS'ye başvuruların 22 Nisan'da başladığı, 29 Nisan Pazartesi sona ereceği hatırlatıldı.

Yaklaşık 1 milyon adayın başvurmasının beklendiği LYS'ye bugüne kadar 230 bin adayın başvuruda bulunduğu belirtilen açıklamada, verilen sürede işlemlerin yapılması gerektiği vurgulandı.

Başvuru için 2 iş gününün kaldığı anımsatılan açıklamada, "başvuru süresi uzatılmayacak" ifadesi kullanıldı.

LYS'ler için ayrı bir kılavuz bulunmadığından adayların, ÖSYS ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsayan 2013 ÖSYS kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

Adayların, girecekleri LYS'lere karar vermeleri, sınav ücretini yatırmaları, internet veya bir başvuru merkezi aracılığıyla başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvurusunu merkez aracılığıyla yapanlar, 2 TL hizmet ücreti ödeyecek.

LYS'lere katılma hakkı elde edenler, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun 5 LYS'den istediklerine katılabilecek.

Sınav ücreti Akbank, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve Deniz Bank'ın tüm şubeleriyle internet bankacılığı aracılığıyla yada tüm PTT iş yerlerinden veya ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ücretler" alanından kredi kartı veya banka kartıyla yatırılabilecek.

Başvurusunu internet üzerinden bireysel olarak yapacakların, "Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir" uyarısını görmeleri, yazıcıdan çıktı almaları ve bu çıktıyı yerleştirme işlemine kadar saklamaları gerekiyor.

ÖSYM, başarısız kayıt işleminden sorumlu olmayacak. Adayların, başvuru işlemini tamamladıktan sonra en kısa sürede başvuru bilgilerini, ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr adresinden mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER