ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 11:49

Lübnan Başbakanı Mikati, Türkiye'ye geliyor


Lübnan Başbakanı Necib Mikati, beraberinde çok sayıda bakanla birlikte günü birlik resmi ziyaret amacıyla yarın Türkiye'ye gelecek.
     Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, Ulaştırma Bakanı Gazi Aridi, Ekonomi Bakanı Nikolas Nahhas ve Genel Güvenlik Direktörü Abbas İbrahim de Türkiye ziyaretinde Başbakan Mikati'ye refakat edecek.
     Başbakan Mikati başkanlığındaki Lübnan heyetinin, Türkiye-de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi bekleniyor.
     Ulaştırma Bakanı Aridi ve Ekonomi Bakanı Nahhas'ın da Türkiye'deki mevkidaşlarıyla bir araya gelmesinin planlandığı bildirildi.
     Görüşmelerin ana gündeminde, iki ülke arasındaki ekonomi, ulaştırma, güvenlik gibi konuların yanı sıra özellikle Suriye'de Esed yönetiminin geleceği, İran'a yaptıkları dini ziyaretten dönerken kaçırılan 9 Lübnanlı'nın serbest bırakılmasıyla ilgili son gelişmelerin yer alması bekleniyor.
     Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız, dün Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere bir açıklama yaparak, ziyaretle ilgili hazırlıkları görüştüklerini belirtmişti.
     Özyıldız, gazetecilerin bir sorusu üzerine, kaçırılan Lübnanlılarla ilgili yeni bir gelişme olmadığını, ancak Başbakan Erdoğan'ın, Lübnan Başbakanı Mikati'ye konuyla ilgili son gelişmeleri anlatacağını söyledi.
     Türkiye ve Lübnan'da sayıları 400 bine ulaşan Suriyeli mültecilerle ilgili yapılan yardım çalışmalarının da görüşmelerde ele alınması bekleniyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER