ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 15:14

Louai Sakka'ya 9.5 yıl daha hapis verildi


 İstanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003 tarihindeki patlamalara ilişkin davanın bozulan kısmında sanık Louai Sakka, 9 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Karar duruşmasında sanık ve avukatı ile mahkeme heyeti arasında tartışmalar yaşandı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Louai Sakka ile Seyit Erkul getirildi. Tutuksuz sanıklar Bülent Yıldız ile Onur Şen’in de hazır bulunduğu duruşmada sanıklar karar öncesi son savunmalarını yaptı.

Savunma yapan Erkul, “Benim bu dosyadan alındığımda El- Kaide ile bağlantım yoktu. Ancak uğradığım bu haksızlıklardan sonra artık El Kaide’liyim. Bize ceza veren heyetin ve Yargıtay’ın, Allah’ın laneti üzerine olsun.” dedi.

Bu sözlere tepki gösteren Mahkeme Başkanı Ömer Diken, “Konya’daki silahlardan bahset. Allah’a havale etme. Sen kendi vicdanında, mahkemenin sabit bulduğu eylemleri tart. Herkesin vicdanı var.” diye konuştu. Sanık Erkul, Konya’da gömülü bulunan silahları ABD ve İsrailli pilotları öldürmek için hazırladıklarını söyledi.

Sanık Louai Sakka savunmasında, “Suriye’de katil Esad’a karşı mücadele eden mücahitleri selamlıyorum.”dedi. Kandıra F Tipi Cezaevi’nden firar eden başka suçlardan tutuklu sanık Mükail Zor hakkında da konuşan Sakka, “Kendisi ile havalandırma bölümünden bağırarak konuşuyorduk. Kendisine kötü işleri bırakmasını söyledim ve cihada davet ettim. Suriye’deki olaylar başlayınca dayanamadı ve benim de teşvikimle kaçtı. Suriye’de 2 hafta önce şehit düştü.” iddiasında bulundu.

Suçlamalar hakkında savunma yapılması gerektiğini belirten Mahkeme Başkanı, “Bizim Esad ile işimiz yok. Savunmanızı keserim. Patlayıcı madde bulundurdunuz mu?” diye sordu. Bu sırada Sakka’nın avukatı ayağa kalkarak, “Müvekkilime bağıramazsınız.” şeklinde konuştu. Bu sırada üye hakim, “Böyle savunma olmaz.” ifadesini kullandı. Hakimin bu sözlerine avukat, “Siz niye karışıyor sunuz?” karşılığını verdi. Avukatın bu ifadesi üzerine başkan Diken, “Ne demek karışmayın. Onlar burada süs değil. Ben ne isem, onlarda o burada. Size söz verdim mi? Oturun yerinize. Savunma hakkına saygılıyız ancak konu İsrail veya Suriye değil.” uyarısında bulundu.

Tartışmanın ardından Sakka, mahkemeden ilginç bir talepte bulundu. Sakka, “Beni serbest bırakın, Suriye’de savaşıyım. Tüm dünya önünde söz veriyorum savaştıktan sonra geri gelip teslim olacağım.” dedi.

Mahkeme başkanı, savunmasının ardından Sakka’ya yerine oturmasını söyledi. Sakka, “Sen kimsin ben senin sözünle oturacağım.” karşılığını verdi. Bu sözler üzerine başkan Diken, jandarmaya talimat vererek Sakka’yı zorla salondan dışarı çıkarttırdı. Sakka dışarı çıkartılırken, ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

Savunmaların ardından mahkeme karar içir ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyeti hükmü açıklamak için salona girdi. Sanıklar ayağa kalkmayınca Mahkeme Başkanı Ömer Diken ayağa kalkmalarını söyledi. Sakka ise “Ne ayağa kalkacağım?” şeklinde tepki gösterdi. Sakka, “MOSSAD köpeğisiniz. Alçak MOSSAD köpekleri” diye bağırmaya devam edince başkan Diken, “Terbiyesizliğin de bir sınırı var” dedi. Sakka ise “Hemen hakaret davası açın. Size MOSSAD köpekleri diyorum. Kahrolsun MOSSAD, kahrolsun Esad” diye bağırmaya devam etti. Diken, bunun üzerine Sakka’nın salondan çıkarılması talimatını verdi. Ardından kararı açıklayan Mahkeme, sanık Louai Sakka’yı “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması, resmi belgede sahtecilik, taksirle yangına neden olmak” suçlarından 9 yıl 6 ay hapis cezası verdi.
Sanık Baki Yiğit’in “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak, resmi belgede sahtecilik” suçlarından 20 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar veren mahkeme, 11 sanığın “terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Sanık Seyit Ertul’un “ruhsatsız silah bulundurmak” suçundan 6 ay hapsine karar veren mahkeme, sanık Hakan Yiğit’in aynı suçtan 5 yıl hapsine hükmetti.

Sanık Hamed Obsysı’nın “resmi belgede sahtecilik ve taksirle yangına neden olmak” suçlarından 2 yıl 11 ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Mahkeme, 3 sanığın beraatine, 4 sanık hakkındaki davanın düşürülmesine, 3 sanık hakkındaki davanın ayrılmasına karar verdi.

İstanbul’da 15-20 Kasım 2003’te meydana gelen patlamalara ilişkin dava, Yargıtay tarafından kısmen bozulmuştu. Yerel mahkemenin ‘örgüt yöneticisi olmak ve patlamaları gerçekleştirmek’ suçlarından verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onaylayan Yargıtay 9.Ceza dairesi aralarında Louai Sakka’nın da bulunduğu 26 sanık hakkında “Patlayıcı madde imal etmek, Taksirler yangına sebebiyetvermek, Örgüt Üyeliği, Örgüte yardım yataklık” gibi suçlardan verilen hapis cezalarını bozmuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER