ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:04

Lordlar Kamarası'ndan Genişleme Raporu


 İngiliz Parlamentosu'nun üst kanadı Lordlar Kamarası'nın Avrupa Birliği Komitesi, Kıbrıs sorunu çözülmeden Güney Kıbrıs'ın AB'ye kabul edilmesinin "ciddi bir hata" olduğunu bildirdi.
     Komite yayımladığı "AB Genişlemesi'nin Geleceği" başlıklı raporunda, Türkiye'nin AB ile yürüttüğü müzakere süreci, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) AB'ye alınması gibi konulara ilişkin görüş bildirdi.
     Güney Kıbrıs'ın, Kıbrıs sorunu devam ederken AB'ye alınmasını "ciddi bir hata" olarak tanımlayan komite, bunun Türkiye'nin AB üyeliği süreci için de olumsuz sonuçları olduğunu belirtti.
     Komite, bu çerçevede, gelecekte bir ülkenin AB üyeliğine kabul edilmeden önce ikili sorunların çözülmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu. Ancak komite, bir ülkenin müzakere sürecinin ikili sorunlar nedeniyle durdurulmaması gerektiğini, sadece tam üyeliğin sorunlar çözülene kadar bekletilmesi gerektiğini raporunda belirtti.
     Rapor hazırlanırken birçok kişinin ve kuruluşun görüşüne başvuran komite, Türkiye'nin AB'ye alınmasının Ortadoğu ile bağlantılı stratejik önemine dikkati çeken, Batı Balkanların AB dışında bırakılma olasılığının ise çok riskli olacağını söyleyen yetkililer olduğunu bildirdi.
    
     -"Türkiye ve Batı Balkanlar birliğe alınmalı"-
    
     Türkiye'nin AB üyelik sürecinde 35 faslın 10'unun Fransa ve Güney Kıbrıs tarafından engellendiğinin belirtildiği raporda, şu ifadelere yer verildi:
     "AB, bazı sorunlardan acı dersler çıkardı. Güney Kıbrıs'ın, Türk ve Yunan nüfusları arasında bir uzlaşmaya varılmadan 2004 yılında AB'ye alınması, tartışmaya neden oldu ve Türkiye'nin katılım sürecini olumsuz etkiledi.
     Kuzey Kıbrıs'la ilgili ihtilaf çözülmeden, Güney Kıbrıs'ın AB'ye alınması, ikili bir sorunun birliğin içine taşımasına ve bunun AB ile üye ülkelerden biri arasındaki bir sorun haline gelmesine neden olmuştur. Bu, ciddi bir hatadır."
     Genişlemenin AB'nin küresel sahnedeki etkinliğini arttırdığının, barış ve istikrara katkıda bulunduğunun belirtildiği raporda, Türkiye ve Batı Balkanların da birliğe kabul edilmesiyle buna ivme kazandırılacağı kaydedildi.
     Türkiye gibi büyük ülkelerin birliğe kabul edilmesinin, AB'deki karar alma mekanizmasındaki dengeye etkisi olacağının belirtildiği raporda, ancak diğer yandan çeşitliliğin birliğe katkısı olacağı ve dengenin değişmesinden korkulmaması gerektiği kaydedildi. Raporda ayrıca, "Türkiye'nin ekonomik dinamizmi, AB için gözardı edilmemesi gereken fırsatlar sunuyor" denildi.
    
     -"Bulgaristan ve Romanya'nın üyeliğinde yapılanlar tekrarlanmamalı"-
    
     Komite raporunda, AB'nin daha fazla genişlemeden önce kendi kurallarına uyulduğundan emin olması gerektiğini, böylece Bulgaristan ve Romanya'nın AB'ye katılımında karşılaşılan sorunların tekrarlanmayacağını bildirdi.
     AB genişlemesinin, ekonomik büyüme ve Avrupa'nın güvenliğinin artırılması temelinde olmasının öneminin vurgulandığı raporda, Romanya ve Bulgaristan'ın Kopenhag kriterlerini tam olarak yerine getirmeden birliğe alınmasının sorunlara neden olduğu kaydedildi. Raporda, "Romanya ve Bulgaristan'ın yargı reformu ve yolsuzluk konularında hala çalışması gerekiyor. Bu reformlar, bu ülkeler birliğe alınmadan önce yapılsaydı daha iyi olurdu" ifadelerine yer verildi.
     Lordlar Kamarası AB Komitesi Başkanı Lord Boswell rapora ilişkin yaptığı açıklamada, AB'nin genişlemesinin hem mevcut üye ülkelerin hem de yeni üye ülkelerin yararına olduğunu belirtirken, Avrupa'nın içinde olduğu ekonomik zorluklar dikkate alındığında, genişleme konusunun öncelik olmaktan çıktığını ifade etti.
     AB'nin genişlemenin sağlayacağı faydaları unutmaması gerektiğini vurgulayan Lord Boswell, "AB'nin yeni üyeleri kabul ederken kendi kurallarına uyması önemli. Kopenhag kriterlerinin doğru kriterler olduğuna ve bu kriterleri AB'ye aday ülkelerin uygulaması gerektiğine inanıyoruz" dedi.
     Bu arada Komite'nin raporunda Türkiye ile ilgili bölümler için Dışişleri Bakanlığı'ndan yazılı, Türkiye'nin AB nezdindeki Daimi Temsilciliği'nden de sözlü görüşler alındı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER