ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 13:44

Longoz, köylüye ek gelir sağlıyor

Longoz, köylüye ek gelir sağlıyor


Karacabey Dalyan Gölü ve Longoz ormanları, yaban hayatının yanı sıra köylü için de gelir kapısı olmayı sürdürüyor. Balıkçılık, arıcılık ve çeşitli bitkisel ürünler için önemli bir kaynak olan ve köylüye ek gelir kapısı yaratan Karacabey Dalyan Gölü ve Longoz Ormanı, şimdilerde sazları ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Bursa’dan gelen Nilüfer çayı, Susurluk'tan gelen Kirmasti çayı ve Uluabat Gölü’nden gelen Uluabat deresi ilçe sınırları içerisinde bir araya geldikten sonra Kocaçay adını alarak Marmara Denizi'ne dökülüyor. Karaçay'ın denize döküldüğü noktada oluşan ve Kocaçay Deltası olarak anılan sulak alan, özellikle yaban hayatı bakımından Türkiye’de ayrıcalıklı bir öneme sahip.

Deniz seviyesi altında bataklık bir yapıda oluşan Longoz Ormanı, özellikle içerisinde barındırdığı yaban hayvanları ile kendini ön plana çıkarıyor. Son yıllarda giderek artan ilgiye sahip Karacabey Longozu, tüm bu özelliklerinin yanı sıra köylünün önemli bir ekmek kapısı. Köylüler, kara kofa dedikleri sazların saplarını kurutarak çiçek firmalarına satılıyor. Sıcak yaz günlerde zahmetli bir uğraş sonucu çıkartılan saz sapları, geniş bir alanda kurutulduktan sonra kilo hesabıyla Bursa’dan gelen çiçek firmalarına veriliyor. Önceden köylünün çoğunluğu tarafından yapılan bu uğraşa olan ilgi azalsa da Bayramdere ve Boğazköy’den bazı köylüler hala bu sazları keserek Bursalı firmalara temin ediyor. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER