ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 22:55

Londra'da G8 protestoları


İngiltere'nin başkenti Londra'da kapitalizm karşıtlarının, Kuzey İrlanda'da gelecek hafta yapılacak G8 zirvesini protesto gösterilerinde bugün 32 kişi gözaltına alındı.

Gözaltıların çoğu, Londra'nın turistik merkezlerinden biri olan Soho semtinde protestocuların boş bir binayı işgali sırasında gerçekleşti. Polis operasyonu sırasında çatıdan atlamak isteyen bir protestocu polisler polisler tarafından engellendi. Yere yatırılarak müdahalede bulunulan ve bu sırada yaralanan protestocu hastaneye kaldırıldı. Londra polisi daha sonra, işgal edilen binayı tahliye ederek, protestocuları kırmızı otobüslere bindirerek gözaltına aldı.

Piccadilly Meydanı ve civarında ise kimi zaman polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Yerel saatle 17.30'da meydanda yaklaşık 200 kişi toplandı. Londra'nın merkezinde bugün protestolar dolayısıyla geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis, protestocuların kendilerine ve atlara boya bombası atacağına dair istihbarat aldığını açıkladı.

G8 Zirvesi 17-18 Haziran'da Kuzey İrlanda'nın Enniskillen şehri yakınındaki Lough Erne Golf Resort'ta yapılacak. G8 grubunda, dünyanın en büyük ekonomisine sahip 8 ülke olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya, Birleşik Krallık ve ABD bulunuyor. Zirveye gelecek hafta ev sahipliği yapacak Birleşik Krallık'ta hafta boyunca çeşitli protesto gösterilerinin yapılması bekleniyor. Londra ve ülke genelinde özellikle finans kuruluşlarının protesto gösterilerine karşı önlemler alması isteniyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER