ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 20:29

Ljubljana'ya ilk cami temelinin atıldı


Slovenya Başbakanı Alenka Bratuşek, Ljubljana'ya ilk cami temelinin atılmasıyla ilgili, ''İslamsız Avrupa, olduğu gibi farklılıklar dolu bir coğrafya olmazdı'' dedi.

Başkent Ljubljana'da düzenlenen, ilk cami ve İslam Kültür Merkezi'nin temel atılma töreninde konuşan Bratuşek, Slovenya'daki Müslümanların caminin yapılması için 40 yıldır mücadele verdiğini anımsattı. Bratuşek, ''Bu ibadet yeri konusunda bir çok siyasi güç, birçok diğer farklı güç çeşitli mücadeler vermişti. Sonunda akıl kazandı'' ifadelerini kullandı.
Slovenya'daki Müslümanların Ljubljana'daki caminin yapılması için ilk dilekçeyi 40 yıl önce verdiğini hatırlatan Bratuşek, ''40 yılın ardından gelen bugün Slovenya'daki İslam Birliği için büyük gündür. Bugün Slovenya'nın tamamı için büyük gündür çünkü her din grubunun en doğal hakkı ibadet yerine sahip olmasıdır. İslamsız Avrupa olduğu gibi farklılıklar dolu bir coğrafya olmazdı, farklı kültürlerin buluştuğu bir kıta olmazdı. Dinler arası iyi işbirliği de uzun vadeli istikrarın garantisidir'' diye konuştu.

Eski Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk, yaptığı konuşmada, temel atma töreninde çok sayıdaki Müslümanların toplanması nedeniyle duyduğu mutluluğu ifade etti.
Türk, ''Hepimiz Slovenya vatandaşıyız ve hepimiz dünya vatandaşıyız. Umarım 2016 yılında caminin açılma törenine hep birlikte katılırız'' ifadelerine yer verdi.

Slovenya'da yaşayan Boşnakların yıllardır hayallerini süsleyen İslam Kültür Merkezi ve cami projesinin temeli atıldı.
Törene Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, Slovenya Başbakanı Alenka Bratuşek, eski Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk, Katar İslam İşleri ve Vakıflar Bakanı Gaith Mubarek Al Kuwari, Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüyesin Kavazoviç, Slovenya Müftüsü Necad Grabus ve Ljubljana Büyükşehir Belediye Başkanı Zoran Yankoviç'in yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER