ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 22:34

Litvanya-Türk İş Forumu


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üyelik müzakerelerine başlamamış ülkelerle bile vize muafiyeti anlaşması imzalayan AB'nin Türkiye gibi büyük bir ekonomiyle böyle bir anlaşma yapmamasının büyük noksanlık olduğunu belirterek, ''Litvanya'nın dönem başkanlığı sırasında başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere bütün yetkililerden ricamız; bu konuyla ilgili bizim olmadığımız toplantılarda bunun adil olmadığının tartışılması ve bu konuda beklediğimiz adımların atılmasıdır'' dedi.
     Cumhurbaşkanı Gül ve Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, ''Litvanya-Türk İş Forumu''nun açılışına katılarak iş dünyasının temsilcilerine hitap ettiler.
     Gül, konuşmasına, Vilnius'ta gerçekleştirdikleri görüşmelerde ilişkilerin ekonomik ayağına verilen önemin dile getirildiğini, ekonomik faaliyetlerin gelişmesi için gerekenlerin yapılmasının kararlaştırıldığını belirterek başladı. Bu konuda görevin iş dünyası temsilcilerine düştüğünü ifade eden Gül, ''Sizleri teşvik etmek ve yolunuzu açtığımızı göstermek için bugün aranızdayız'' dedi.
     Türkiye ile Litvanya arasında 1930 yılında dostluk anlaşması imzalandığını ve Türkiye'nin bu anlaşmaya sadakatle bağlı kaldığını anımsatan Gül, bugün de ilişkilerin NATO ve AB çerçevesinde devam ettiğini kaydetti. Litvanya'nın üç ay sonra AB dönem başkanlığını devralacağını hatırlatan Gül, AB konusunda önemli tecrübeye sahip Grybauskaite'nin de Litvanya Cumhurbaşkanı olarak tecrübeleriyle faydalı olacağını söyledi.
     Türkiye gibi ekonomi ve nüfus açısından büyük ülkelerin AB'ye tam üyeliklerinin ve müzakere süreçlerinin sancılı olduğunu vurgulayan Gül, İngiltere ve İspanya örneklerini verdi. Cumhurbaşkanı Gül, ''Biz gerçekçi olarak sürece yaklaşıyoruz. Şunun kesinlikle unutulmamasını istiyoruz; AB'nin temel prensiplerinden birisi ahde vefadır. 2005 yılında AB üyelerinin cumhurbaşkanlarının, başbakanlarının Türkiye'nin tam üyelik sürecini başlatma iradeleri tazeliğini korurken, bütün üye ülkelerin bu imzalarına sadakat göstermelerini beklemek de şüphesiz ki bizim hakkımızdır'' diye konuştu.
    
     -''Gümrük birliği, Türkiye'nin ayrıcalıklı özelliği''-
    
     Türkiye'nin, AB üyesi bir çok ülkeden daha önce gümrük birliğine girdiğine dikkati çeken Gül, ''Türkiye'nin bu ayrıcalıklı özelliğinin ve öneminin de bütün üye ülkeler tarafından takdir edilmesini istiyoruz'' dedi.
     İş dünyası temsilcilerinin vize konusundaki sıkıntıları kendisine aktardığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, üretilen mallar gümrük birliği içinde rahatlıkla dolaşırken malları üretenlerin ya da sahiplerinin gümrük birliği üyesi ülkelere rahatça gidemediğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle konuştu:
     ''Vize işlemleri maalesef çok uzun sürüyor ve burada çok büyük bir haksızlık oluyor. Litvanya'nın dönem başkanlığı sırasında da başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere bütün yetkililerden ricamız; bu konuyla ilgili bizim olmadığımız toplantılarda bunun adil olmadığının tartışılması ve bu konuda beklediğimiz adımların atılmasıdır. AB, Latin Amerika'daki Brezilya ile bile, daha üyelik müzakerelerine başlamamış ülkelerle bile vize muafiyeti anlaşmaları imzalarken, Türkiye gibi büyük bir ekonomiyle bunu yapmaması büyük bir noksanlıktır.''
     Ekonomik faaliyetlerin artırılması için hukuki ve fiziki altyapıyı hazırladıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, ''Viking Treni'' projesiyle Litvanya'dan çıkan vagonların Karadeniz üzerinden Türkiye'ye, Türkiye'den de Ortadoğu başta olmak üzere diğer coğrafyalara rahatça ulaşacağını, projenin büyük avantaj sağlayacağını vurguladı. Ulaşımın önemine işaret eden Gül, THY'nin İstanbul-Vilnius uçuşlarının da Haziran ayında başlayacağını bildirdi.
    
     -''Cesaretle bu ülkede yatırım yapabilirsiniz''-
    
     AB'nin pek çok ülkesinde finans krizleri yaşanırken Türkiye'nin de Litvanya'nın da kriz yaşamadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, Dünya Bankası'nın iş yapma kolaylığı açısından yaptığı sıralamada Litvanya'nın 27'nci olduğunu anımsattı. Gül, Türk iş adamlarına, ''Bu ülkede sizin önünüze herhangi bir bürokratik engel, öngörülmeyen problemler çıkmamakta. Bunu, en tarafsız kurum olarak Dünya Bankası söylemekte. Dolayısıyla cesaretle bu ülkede yatırım yapabilirsiniz, cesaretle bu ülkeyle ticaret yapabilirsiniz. Bu ülkenin hukukuna ve kurallarına güvenebilirsiniz'' diye seslendi.
     Litvanyalı iş dünyası temsilcilerine de ''Siz de Türkiye'ye yatırım yapabilir, Türk iş adamlarına güvenebilir, Türkiye ile ticaret yapabilirsiniz. Her şeyden önce Türkiye'nin, harcama paritesine göre bir trilyon doların üzerinde gayri safi milli hasılası vardır'' diye hitap eden Gül, Türkiye'nin son 10 yıl içerisinde AB ortalamasından beş kat daha fazla büyüdüğünün altını çizdi.
     Türkiye'nin hinterlandının genişliğine dikkati çeken Gül, Litvanyalı iş adamlarının Türkiye üzerinden Ortadoğu, Afrika, Mağrip ve Orta Asya ülkelerine rahatça açılabileceklerini, bu bölgelerde Türk iş adamlarıyla yatırım yapabileceklerini söyledi. Türkiye'nin ekonomik göstergeleri hakkında bilgi veren Gül, ''Potansiyel büyüktür, bunu değerlendirmek sizin elinizdedir. Ne kadar çok iş yaparsanız, ne kadar çok bir araya gelirseniz iş yapma fırsatları bulursunuz'' sözleriyle konuşmasını tamamladı.
    
     -''Dönem başkanlığımızda sürece katkıya hazırız''-
    
     Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite de, forumun açılışındaki konuşmasında, hava durumunun değişkenliğine vurgu yaparak, ''Litvanya'da yaşadığımız için bu hava koşullarında nasıl yaşamamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Sadece iş dünyası için değil, bizim için de bu geçerli'' dedi.
     Grybauskaite, Türkiye'den Cumhurbaşkanı Gül ile gelen heyetin büyüklüğünün önemli olduğunun altını çizerek, ''İş forumundaki görüşmeler ve toplantılar da ülkelerimiz ve halklarımız arasında daha iyi bir diyaloğun oluşturulması için önemli bir adım olacaktır'' ifadesini kullandı.
     Hem Litvanya, hem de Türkiye'nin Avrupa yolunu seçtiğini belirten Grybauskaite, sözlerine şöyle devam etti:
     ''Litvanya Türkiye'nin AB'ye üyeliğini kuvvetle desteklemektedir. Bizler Litvanya'nın dönem başkanlığı esnasında Türkiye'nin üyelik müzakerelerini desteklemek için elimizden gelen her türlü katkıyı yapmaya hazırız. AB ile Türkiye arasındaki daha yakın işbirliği, katılım müzakerelerinde kaydedilen ilerleme ve vize serbestliğinin sağlanması aynı zamanda halklar arasındaki ilişkilerin de güçlenmesi hem AB'nin hem Litvanya'nın hem de Türk halkının menfaatinedir.''
     Türkiye ve Litvanya'nın Avrupa kıtasının kuzey ve güneyinde stratejik konumlarda bulunduğunu anımsatan Grybauskaite, ''Bu konumlar özellikle ulaştırma, lojistik ve transit sektörleri olmak üzere daha büyük bir işbirliği potansiyeli teşkil etmektedir. Bugün imzalanacak olan mutabakat zaptı ve Viking Projesi kapsamında daha güçlü işbirliği aracılığıyla ile Baltık Denizi bölgesinin Karadeniz'e ve Hazar Denizi'ne bağlaması konusunda için önemli adım atılacak'' diye konuştu.
     Grybauskaite, Litvanya ile Türkiye iş dünyası arasında ve ulusal yayın kuruluşları arasında anlaşma imzalanacağını kaydederek, ''Ülkelerimiz arasında daha aktif ve etkin iletişimin kurulmasını sağlayacaktır. Litvanya ve Türkiye aynı zamanda inovasyon iş ve bilim alanında işbirliği açısından büyük bir potansiyeli paylaşmaktadır'' değerlendirmesinde bulundu.
     Türk bilim insanlarını ve girişimcilerini Litvanya'daki mevcut alt yapıyı kullanamaya davet eden Grybauskaite, ortak sınai araştırmalar ve kalkınma projeleri geliştirilebileceğini bildirdi. Grybauskaite, Litvanya ve Türkiye arasında işbirliğinin artmasının iki ülkenin ortak hedeflerin gerçekleştirmesi açısından önemine işaret ederek, forumun yeni fikirler üretmek, yeni irtibatlar kurmak ve ilişkileri geliştirmek önemli olacağını söyledi.
     Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Grybauskaite huzurunda, TRT ile Litvanya Radyo Televizyon Kurumu arasında işbirliğine dair mutabakat muhtırası ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Litvanya Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı arasında işbirliğine dair mutabakat muhtırası imzalandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER