ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 15:19

Listedeki 23 bin 529 kişi organ bağışı bekliyor


Türkiye’de şu anda 23 bin 529 kişinin bekleme listesinde organ beklediği, kadavra organ bağışındaki yetersizlik nedeniyle sadece 2012 yılında 1779 vatandaşın organ nakli olamadan hayatını kaybettiği bildirildi. Bu arada 2002 yılında 745 olan organ nakil sayısı 2012 yılında 4 bin 6’ya yükseldi.

Sağlık Bakanlığı, Organ Bağışı Haftası etkinlikleri nedeniyle Türkiye’de organ bağışında gelinen nokta hakkında açıklama yaptı. 'Her Bağış Yeni Bir Hayattır; Hazır Mısınız?' sloganı ile organ bağışının önemine vurgu yapan Bakanlık, tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıkların, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli sağlık sorunlarından biri olduğuna işaret etti. Açıklamada, “Bu bilinçle ülkemizde 'Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi' kurulmuş olup organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf şekilde yapılmaktadır. Ayrıca tüm nakil aktiviteleri ve istatistikleri anlık olarak sistemden takip edilebilir hale gelmiştir. Ülkemizde organ bağışları, Bakanlığımızın kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. Ülke genelinde Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış tam donanımlı 111 nakil merkezi, yeterli ve deneyimli nakil ekipleri ile organ nakli faaliyetlerini başarı ile gerçekleştirilmektedir. Nakil sayısı bakımından Avrupa’da üst sıralarda yer alan ülkemizde, nakillerin büyük çoğunluğu canlıdan gerçekleştirilmektedir. Organ nakli olmuş hastalarda başarı ve sağ kalım oranı Avrupa’da yüzde 85-96 olup, bu oran ülkemizde de Avrupa ile eşdeğer durumdadır.” bilgisini aktarıldı.

ORGAN BAĞIŞI LİSTESİNDE 23 BİN 529 KİŞİ SIRA BEKLİYOR

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, organların çıkarılmasından hastalara nakline kadarki sürecin tüm aşamalarında organizasyonu sağlayan Ulusal Koordinasyon Sistemi’nin, dünyada başarı ile uygulanan nadir sistemlerden biri olduğuna dikkat çekildi. Organların transportunda da Bakanlık tarafından gereken tüm imkânların seferber edildiği ifade edilerek, şu bilgilere yer verildi: “2 bin 832 kara ambulansı, 3 uçak ve 17 helikopterle faaliyet gösteren Hava Ambulans Sistemi, bir yandan asli görevini yaparken diğer yandan da organların ve nakil ekiplerinin transportunun sağlanmasına destek vermektedir. 2002 yılından günümüze kadar ülkemizde organ bağışı ve organ nakli ile ilgili oldukça önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Ülkemiz organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. En önemli sorunumuz ise kadavra bağış oranlarındaki yetersizliktir. Potansiyel donör tespiti ve beyin ölümü tespitindeki yetersizlikler nedeniyle Bakanlığımız tarafından birçok çalışma yapılmıştır. 2009 yılından bu yana beyin ölümü tespit kurulunda yer alan uzman hekimler, organ nakli koordinatörleri ve yoğun bakım personelinden oluşan yaklaşık 5000 kişiye eğitimler verilmiştir. Bakanlığımızın katılımları ve destekleriyle 9 Bölge Koordinasyon Merkezimiz kendi bünyesindeki illerde düzenli olarak etkinliklere ve eğitimlere devam etmektedirler. Tüm bu çalışmalar neticesinde 2002 yılına oranla on kat artış gösteren beyin ölümü tespitlerimizin yıl sonunda 1600’e ulaşması beklenmektedir. Ancak tüm bu çalışmalara ve sağlanan artışa rağmen, organ bağışı oranlarında henüz istenilen düzeylere ulaşılamamıştır. Avrupa’da yüzde 75 olan aile bağış oranı ne yazık ki ülkemizde yüzde 24 seviyesindedir. Bugün ülkemizde 23 bin 529 kişi bekleme listesinde organ beklemekte iken, kadavra organ bağışındaki yetersizlik nedeniyle sadece 2012 yılında 1779 vatandaşımız organ nakli olamadan hayatını kaybetmiştir.”

“VATANDAŞLAR ORGAN BAĞIŞINA ÖN YARGILI BAKIYOR”

Organ bağışı konusunda vatandaşlardaki yanlış ön yargıları değiştirebilmek ve bilinçli bir toplum oluşturabilmek amacıyla faaliyetlerin devam etmekte olduğu belirtilen açıklamada, “Bakanlığımız tarafından yürütülen ve 2015’te tamamlanacak olan ‘Organ Naklinde Uyum için Teknik Destek’ isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında eğitim, mevzuat uyumu, toplumsal farkındalığın artırılması, kamu spotları, medya ile yakın ilişki gibi birçok aktivite profesyonel ekiplerce gerçekleştirilecektir. Toplumumuzda organ bağışı konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla ülkemizde her yıl 3 -9 Kasım tarihleri Organ Bağış Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda tüm illerimizde çeşitli etkinlikler düzenlenmekte olup, 4 Kasım 2013 tarihinde Ankara Congresium Kongre Merkezi’nde de bir etkinlik planlanmıştır. Sosyal ve Bilimsel Program şeklinde iki kısımdan oluşan etkinliğin sosyal bölümünde Sayın Başbakanımız, Sağlık Bakanımız, Diyanet İşleri Başkanımız ve Sağlık Hizmetleri Genel Müdürümüz birer konuşma yapacaktır. Bu toplantıya donör yakınları ve tüm vatandaşlarımız davet edilmiş olup, bu güne kadar organ bağışında bulunarak başkalarının yaşamasına vesile olmuş tüm donörlerimizin anıldığı etkinlikler gerçekleştirilecektir. Bilimsel programda ise organ nakli alanındaki profesyonellerin katılımıyla bir panel düzenlenecektir. Kadavra bağış oranında sağlanacak bir artış, ülkemizi organ nakli alanında Avrupa ve dünyada en üst sıralara çıkaracaktır.” görüşlerine yer verildi.

RAKAMLARLA DONÖR VE NAKİL SAYISI

Yıl 2002 2012
Nakil Merkezi Sayısı 44 111
Beyin Ölümü Bildirimi Sayısı 148 1.477
Kadavra Donör Sayısı 111 345
Kadavradan Nakil Sayısı 307 889
Canlıdan Nakil Sayısı 438 3.117
Toplam Nakil Sayısı 745 4.006.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER