ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 15:11

Liseli gençlere kentli yaşam semineri


Bursa Kent Konseyi (BKK) Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, kent kültürü ve kentlilik bilinci konusunda Demirtaşpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin merak edilen sorularını cevapladı.

    Demirtaşpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Seminer Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, kentli yaşamın kurallara uygun yaşam olduğunu söyledi. Bursa’da köklü bir tarihin bulunduğunu ifade eden Keskin, tarih boyunca Bursa’nın toplulukların ilgi alanı içerisinde yer aldığını kaydetti. Dünyada insan hayatını değiştiren 2 tane köklü devrim olduğunu anlatan Keskin, “Birincisi göçebe hayattan yerleşik hayata geçmemizi sağlayan tarım devrimidir. İkinci büyük devrim ise bugün insanları köylerden şehirlere göç ettiren sanayi devrimidir. Sanayi devrimi sonrasında doğan işgücü insanların köyden şehirlere göç etmesine neden olmuştur. Özellikle Marmara Bölgesi ve devamında Bursa bu sebep nedeniyle oldukça fazla göç almıştır ve almaya devam etmektedir.” dedi.

    Bursa’nın Türkiye’nin 80 ilinden göç alan ve göçlerle oluşmuş büyük bir şehir olduğunu anlatan Keskin, şunları kaydetti: “Bursa ilinin nüfusu 2 milyon 688 bin 171’dir. Bursa’ya en çok göç veren iller arasında Erzurum, Samsun, Muş, Artvin, Balıkesir, Trabzon, Giresun, Diyarbakır, Ardahan ve Kars yer almaktadır. İnsanlar yaşadığı şehirlerle arasında sosyal bir bağ kurmadığı zaman, kendini o şehre ait hissetmediği zaman yabancılaşıyor. Göçle gelen insanlar ile yaşadıkları şehirler arasında sosyal bir bağ kurulması gerekiyor. Artık hemşehrilik kavramı günümüzde değişiyor. Kişiler artık doğduğu şehirlerle değil yaşadığı kentlerle anılıyor. Kentli insan bir arada yaşama kültürünü benimseyip, diğer insanları da düşünerek hareketlerine dikkat eden insandır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER