ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 11:17

Lise öğrencilerinden Suriyeli ailelere yardım

Lise öğrencilerinden Suriyeli ailelere yardım


Bursa İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Suriye’deki savaş nedeniyle Bursa’ya gelen zor durumdaki iki aileye yardım etti. Öğrenciler, kermes düzenleyerek topladıkları yardımlarla ailelerin ihtiyaçlarını karşıladı.

Etkin Kadınlar Kültür ve İletişim Derneği (ETKİNDER) tarafından düzenlenen 'Bir İyilik Yap Projesi'ne katılan öğrenciler, Suriyeli iki ailenin yüzünü güldürdü. 11. sınıf öğrencileri Rabia Biber, Kübra Düzenli, Şeymanur Tatar, Hatice Kaçan ve Feyzanur Minnoşoğlu, komşuları Suriyeli iki aile için harekete geçti.

Zor durumdaki ailelere yardım etmek için öncelikle Özel Bahar Hastanesi’nde kermes düzenleyen gençler, kendi okullarında başlattıkları kampanya ile kıyafet topladı. Dershaneleri gezerek kitap isteyen öğrenciler, kitap ve kıyafetleri satarak toplam 2 bin TL biriktirdi.

Bu parayla mağdur iki ailenin ihtiyaçlarını karşılayan gençler, bu süreçte yaşadıkları duygu dolu anları anlattı. Hatice Kaçan, 7 kişilik aileye sahip çıkmanın kendileri için çok büyük faydalar sağladığını dile getirdi. Küçük bir bebekleri de bulunan ailenin çok muhtaç durumda olduğunu belirten Kaçan, her iki aileyi Kimse Yok Mu Derneği’ne de ulaştırdıklarını kaydetti.

Şeymanur Tatar, 5 kişilik diğer ailenin de Suriye’den kaçarak geldiğini ve perişan durumda olduğunu söyledi. Onların halini görünce çok etkilendiğini belirten Tatar, “İlk gittiğimizde onlarla birlikte ağladık ve ailem olduğu için şükrettim.” dedi.

Kübra Düzenli ise ailelerin Suriye’de kalan yakınlarından haber alamadığı için çok büyük acılar çektiğini ifade etti. Düzenli, "Bir çocuk, 'Annem babam hala Suriye’de, öldü mü kaldı mı bilemiyorum' sözlerinin ardından ağlayınca hepimiz onunla birlikte ağladık. Çocukları hastaydı, hastaneye götürdük, muayene ettirdik, ilaç aldık.” diye konuştu.

Lise öğrencileri ayrıca Kimse Yok Mu Derneği’ne yaptıkları 360 TL bağışla da Afrika’da iki hastaya katarakt ameliyatı yapılmasını sağladıklarını ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER