ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2014 Cumartesi 20:11

Lise öğrenciler PKK'ya katıldı

Lise öğrenciler PKKya katıldı

Diyarbakır'da bir dernek tarafından Lice ilçesine piknik için götürülen lise öğrencilerinden 15'inin terör örgütü PKK'nın dağ kadrosuna gönderildiği ileri sürüldü.


Sur ilçesi Fiskaya semtinde toplanan ve yaşları 15 ile 17 arasında değişen lise öğrencisi 15 çocuğun terör örgütünün dağ kadrosuna götürüldüğünü iddia eden aileler oturma eylemi yaptı.

Aileler, Devrimci Yurtsever Lise Gençliği Derneği'nce 23 Nisan'da Lice ilçesinde düzenlenen pikniğe lisede okuyan çocuklarının da götürüldüğünü, giden çocuklardan 15'inin geri dönmediğini kaydetti.
Lise öğrencisi 15 çocuktan 3 günden bu yana haber alamadıklarını bildiren aileler, çocuklarının terör örgütü PKK'nın kadrosu gönderildiğini söyledi.

Katıldığı okul pikniğinden geri dönmeyen Mehmet Sinan Böçkün'ün annesi Aysel Böçkün, "Karakol yapılmasını engellemek için halkın çocuklarını dağa götürüyorlar. Amaçları karakolu engellemek değil çocukları dağa göndermektir" dedi.

Anne Böçkün, gezi öncesinde çocuğunun kendisine öğretmenleriyle birlikte pikniğe gideceğini söylediğini belirterek, öğretmenlerin de gideceğini sandığı için ona izin verdiğini ifade etti.

Oğlunun geri gönderilmesini isteyen anne Böçkün, şöyle konuştu:

"Geziyi belediyenin düzenlediğini söylediler. Gültan Kışanak'a oy vererek masaya getirdik. Oğlumu götürdükleri mağara tarzı olan yere gittim. BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt oradaydı. Kendilerine yalvarıp, ağlayarak oğlumu bana vermelerini istedim. Bana 'gidin oğlunuz gelecek' dedi. 4 gündür Kışanak ve Zümrüt'ün yanına gidiyorum. Yalvarıyorum ancak hala oğlumu bana vermediler."

Polise bu konuda başvurduğunu sözlerine ekleyen Böçkün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Devlet ve dağdakilerden oğlumu istiyorum. 15 yaşındaki çocukları piknik amacıyla dağa götürüyorlar. 23 Nisan çocuk bayramında çocuğumu dağa götürüyorlar. Nasıl çocuğuma kıyıyorsunuz. Lütfen çocuğumu bana geri getirin. Lice'de karakol yapılmasın diye çadır kuruyorlarsa bende burda çocuğumun gelmesi için bekleyeceğim. Karakol yapılmasını engellemek için halkın çocuklarını dağa götürüyorlar. Amaçları karakolu engellemek değil çocukları dağa göndermektir. Bütün analar gelsin burada otursunlar. Barış olsun, kan dursun ve benim oğlum geri gelsin. Allah aşkına oğlumu getirin evim yıkıldı."

Böçkün'ün halası Nurdan Böçkün de Devrimci Yurtsever Gençliği Derneği'nin düzenlediği etkinliğin davetiye kartını göstererek, bu kartlar sayesinde öğrencileri topladıklarını ileri sürdü.

Gezi etkinliğine 8 araçla Diyarbakır'da bulunan çeşitli okullardan öğrencileri toplayarak götürdüklerini kaydeden Nurdan Böçkün, şu ifadelerde bulundu:

"Biz gezi programı için dağıtılan kartları görmedik. Görseydik kesinlikle gitmesine izin vermezdik. Bu etkinliği düzenleyen ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesidir. Öğrendiğimiz kadarıyla çocuklarımızın gittiklere yere birkaç kişi geliyor. Bizim çocuğumuzla birlikte aynı sınıfta okuyan birkaç kişiyi seçip götürüyorlar. Daha sonra bu olayı araştırdığımızda gezi etkinliğinden sonra 15 öğrencinin dönmediğini öğrendik. Müracaat ettiğimiz yerlerden kimse bizi dinlemedi. Bizi ciddiye almadıkları için bu eylemi burada yapıyoruz. Biz çocuğumuzu fakirlik içeresinde büyüttük. Çocuklarımızı özel okullarda okutamadık. Onun için çocuğumuz gelmeyene kadar buradan kalmayacağız."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER