ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2014 Pazartesi 19:06

Liman işçileri, yere yatarak yolu kapattı

Liman işçileri, yere yatarak yolu kapattı


Ambarlı Limanı önünde eylem yapan işçiler, yere yatarak yolu trafiğe kapattı. Çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep eden işçilerle güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı.

Liman İş Sendikası üyesi bir grup işçi, Kumport Limanı’nda yaşanan iş kazaları ile işten çıkartılmaları protesto etmek için liman önünde eylem yaptı. Çalışma şartlarının da düzeltilmesini isteyen işçilere HDP Milletvekili Levent Tüzel ve DİSK üyeleri de destek verdi.

Eylem için toplanan işçiler, önce limana girmek istedi. Güvenlik görevlilerinin izin vermemesi üzerine işçiler, yere yatarak yolu trafiğe kapattılar. Bunun üzerine limanın güvenlik görevlileri, işçilere müdahale etmek istedi. İşçilerle güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Bu sırada işçiler, ‘Bu kaza değil cinayet’, ‘Susma haykır sendika haktır’, ‘İşçiye uzanan eller kırılsın’ şeklinde slogan attı. Bir süre eylemlerine devam eden işçiler, daha sonra özel güvenlikçilerin yanından geçerek limana girdi. Polisle yapılan anlaşma çerçevesinde işçiler liman içerisine çelenk bıraktı.

Limanda basın açıklaması yapan Levent Tüzel, iş kazalarını ‘cinayet’ olarak niteledi.
Yeterli iş güvenliğinin alınmaması durumunda ölümlerin devam edeceğine dikkat çeken Tüzel, son 12 yılda 12 bin dolayında işçinin iş kazaları sonucu yatını kaybettiği hatırlattı. Tüzel, işçilerin çalışma şartlarının da düzeltilmesini istedi.

Basın açıklamasının ardından işçiler, limandan ayrıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER