ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Nisan 2013 Cumartesi 11:14

Lif tekstil sanatının ustalarından özel eserler


Avrupa Müze Akademisi (EMA) Bursa buluşması bünyesinde hazırlanan ‘Ustalar ile Lif Tekstil Sanatı Sergisi’, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Avrupa Müze Akademisi’nin Türkiye temsilciliğini yürüten Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Avrupa Müze Akademisi yıllık toplantısı, ‘Ustalar ile Lif Tekstil Sanatı Sergisi’ni de sanatseverlerle buluşturdu. Prof. Dr. Ayten Sürür’ün küratörlüğünde, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde beğeniye sunulan ‘Ustalar ile Lif Tekstil Sanatı Sergisi’nde 28 sanatçının, 38 eseri yer alıyor.

Serginin açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nin Türkiye sanayisinin önemli mekanlarından biri olduğunu hatırlatarak, “Merinos, tekstilin dünyaya açılım merkezidir. Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, açıldığı günden bu yana Bursa için önemli ve yaşayan bir mekan haline geldi. Canlı bir yaşam alanı olan mekanda bu özel eserleri sergilemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Umuyorum ki bu çalışma, Bursa’da ve Türkiye’de müzeciliğin daha iyi yerlere gelmesinde etkin rol oynar.” diye konuştu.

Avrupa Müze Akademisi Türkiye Temsilcisi, Türkiye Tarihi Kentler Birliği Müzeler Danışmanı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Koordinatörü Ahmet Erdönmez de sergiyle ilgili bilgiler verdi. Erdönmez, ‘Ustalar ile Lif Tekstil Sanatı Sergisi’nin 26 Ağustos Pazartesi tarihine kadar Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde görülebileceğini belirtti. Açılış töreninde ‘Ustalar ile Lif Tekstil Sanatı Sergisi’ne eserleriyle renk katan sanatçılara teşekkür plaketi takdim edildi.
Daha sonra ziyaretçiler, sergideki eserleri ilgiyle inceleyerek sanatçılarından çalışmalarıyla ilgili bilgiler aldı. Büyükşehir Belediyesi Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas ile AK Parti İl Başkanvekili Ahmet Köken, Avrupa Müze Akademisi toplantısı katılımcıları ve Lüksemburg Prensesi Sibilla da sergiyi izleyen sanatseverler arasındaydı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER