ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 15:53

Lice baskını sanığı yeniden hakim karşısına çıkacak


Dönemin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin 1993 yılında Lice ilçesinde baskın sonucu öldürülmesine ilişkin dava kapsamında tutuklanarak müebbet hapse mahkum olan Mehmet Emin Özkan yeniden hakim karşısına çıkacak.
Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, avukat Serdar Çelebi'nin yeniden yargılanma ve infazın durdurulması talebini değerlendirdi. Eyleme karıştığı iddiasıyla tutuklanarak müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 18 yıldır tutuklu bulunan Mehmet Emin Özkan'ın infazının durdurulması talebinin reddine karar veren mahkeme, yeniden yargılama talebini ise kabul etti.
Yargılanmayla ilgili dosyaların ilgili yerlerden istenmesine karar veren mahkeme heyeti, sanığın 29 Nisan 2014 tarihinde Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesinde hazır edilmesi için Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevine müzekkere yazılmasını kararlaştırdı.
Baskına katıldığı iddia edilen Özkan'ın, o dönem Adana 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesince "Devletin egemenliği altından bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya çalışmak" suçlamasıyla müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER