ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Haziran 2014 Cumartesi 20:33

Libya'raki Türk işçiler karar dışı

Libyaraki Türk işçiler karar dışı

Libya'nın doğusundaki Türk vatandaşlarının durumuna açıklık getirildi.


Libya'da darbe girişiminde bulunan emekli Tuğgeneral Halife Hafter'in sözcüsü Albay Muhammed el-Hicazi, Türk vatandaşlarının ülkenin doğusundan ayrılmalarını istemeleri kararıyla ilgili, "Ülkeyi terk etmeleri için verilen sürenin resmi yollarla Libya'ya gelen Türk işçileri kapsamadığını" söyledi.

Hicazi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Libya'da altyapı alanında faaliyet gösteren Türk şirketlerinden çalışan listesini istediklerini belirtti. Hicazi, "Verilen mühlet resmi yollarla Libya'ya gelen Türk işçileri kapsamıyordu. Bazı işçiler Libya'dan ayrılmakta acele etti" dedi.

Bazı şirketlerin isim listelerini kendilerine verdiğini, ancak bazılarının ülkeyi terk ettiğini kaydeden Hicazi, "Resmi prosedürlere uygun olarak gelenlere kapımız açık. Bizim Türklerle bir sorunumuz yok" diye konuştu.
Türk işçilerle ilgili bu durumun Katarlılar için geçerli olmadığını belirten Hicazi, "Katar vatandaşları Libya için yüksek burçlar da inşa etseler burada kalamazlar" ifadesini kullandı.

Hafter güçlerinin, geçen pazar Türk ve Katar vatandaşlarının ülkenin doğusundan ayrılmalarını istemesi üzerine Türk vatandaşları yurda dönmeye başlamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER